Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pondělí výrazně zhoršila hodnocení dlouhodobých závazků největší české loterijní společnosti Sazka na stupeň 'CCC+' ze stupně 'B-'.

Zhoršení ratingu odráží obavy agentury S&P, že Sazka stále ještě nepředstavila konkrétní plán na refinancování svých dluhů. "Vyjednávání Sazky o refinancování krátkodobých dluhů trvají déle, než jsme původně očekávali," uvedla agentura.

Agentura ve stejném rozsahu snížila i rating zajištěných dluhopisů v objemu 215 milionů eur, které jsou splatné v roce 2021. Rating těchto dluhopisů je tedy také na stupni 'CCC+' z předchozí známky 'B-'.

Loterijní společnost pro server iHNed.cz uvedla, že ratingové hodnocení vzala na vědomí. "V zásadě se v něm neobjevilo nic nového, agentura zmiňuje délku jednání o restrukturalizaci úvěrového zadlužení a její očekávání na dohodu bankovních partnerů. V těchto jednáních jsme v posledních týdnech dosáhli pokroku a věříme, že dokončení restrukturalizace se odrazí i ve zlepšení ratingového hodnocení. Umožňuje to i změna výhledu z negativního na vývojový, k němuž agentura přistoupila," uvedl mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

Agentura také změnila výhled ratingu. Ve svém režimu pozorování CreditWatch změnila všechna hodnocení na stupeň rozvíjející ze stupně negativní, kam byla Sazka zařazena již koncem listopadu. Dává tím najevo, že další změna může být jak směrem dolů, tak směrem nahoru. Záležet bude na tom, jaké podmínky pro další splácení úvěru si Sazka vyjedná.

Příliš velká závislost na krátkodobých půjčkách

Stejně jako na podzim S&P poukazuje hlavně na to, že Sazka je závislá na bankách, které jí poskytují krátkodobé půjčky. Vztah s bankami a jejich ochota Sazce obnovovat úvěry je proto nezbytná pro zajištění likvidity v Sazce. Cílem jednání Sazky je nahradit krátkodobé či splatné závazky jinými, které budou mít delší dobu splatnosti. 

"Prodlužování jednání výrazně zvyšuje riziko exekuce. Věříme, že prodloužení podpory ze strany bank je pro Sazku kritické, aby měla dostatečné množství likvidity," odůvodnila změnu S&P.

Zikmund dodal, že "na činnost společnosti, například na výši úroků emise dluhopisů, nemá nové ratingové hodnocení vliv." 

Jde již o třetí snížení ratingu S&P v krátkém čase za sebou, když ke snížení došlo na konci listopadu a posléze začátkem prosince.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru