Hedgeové fondy

62 procent
o tolik podle společnosti Hennessee vzrostl loni objem aktiv, která spravují hedgeové fondy. Dohromady stoupl jejich majetak na 1,96 bilionu dolarů.

2,4 miliardy eur
investovaly v roce 2008 fondy soukromého kapitálu ve střední Evropě. To je sice meziroční pokles. Například oproti roku 2005 je to však pětkrát tolik. 

Ministři financí EU se v úterý v Bruselu nedohodli na regulaci takzvaných hedgeových fondů. Proti novým pravidlům se staví především Britové, ty podporují i Češi. Londýn se obává oslabení svého vlivu finančního centra.

Fondy se dostaly během finanční a hospodářské krize dostaly pod palbu kritiky ze strany některých politiků a komentátorů za to, že využívají kontroverzních postupů. Mohou totiž spekulovat na pokles cen akcií, čehož hojně využívaly také u akcií bank, které se dostaly do problémů. V tom údajně spočívá také jejich vliv na celkový propad akciových trhů.

Největší regulaci odvětví, které kontroluje po celém světě několik bilionů dolarů, se tak zatím nekoná. I nadále přetrvává nejednotný názor na fondy. Francouzi, Němci, či Španělé prosazují regulaci, Amerika, Británie, ale i Česká republika stojí na opačné straně barikády.

"Španělská ministryně  financí Elena Salgado prohlásila před svými kolegy, že bylo dosaženo velkého pokroku v jednáních, ale je třeba ještě vykonat spoustu práce, aby mohlo být dosaženo maximální podpory," uvedl španělský mluvčí, jehož země nyní předsedá EU.

Příliš tvrdý zásah proti těmto velkým investorům by podle odpůrců regulace mohl narušit fungování celého světového finančního trhu.

Fondům by totiž vyschl přísun peněz a ty by potom chyběly na investice. Na pozadí hledání řešení pro ekonomické problémy Řecka, které plní stránky novin, se tak chystá další tvrdý souboj mezi evropským protekcionismem a anglosaským prosazováním volného trhu.

Kdo může za řeckou krizi?

Obchodní model hedgeových a privátních fondů je nastaven tak, že využívají velkou škálu různých investičních strategií. Hedgeový fond si tak obvykle na své transakce půjčuje mnohonásobně více, než kolik sám má, aby znásobil výnos. Spekuluje na růst i pokles cen akcií nebo komodit, ale i měn, dluhopisů.

Byly to právě hedgeové fondy, kdo také ve velkém obchodoval s takzvanými CDO, tedy balíky, v nichž byly přeprodávány rizikové americké hypotéky, jejichž propad způsobil celou finanční krizi. Podle některých názorů také stojí za řeckou krizí, když spekulovaly na bankrot Řecka.

A to je zase argument španělského předsednictví Evropské unie. "Nechceme, aby evropský investor kupoval nějaký nebezpečný neznámý finanční produkt," zní z Bruselu. Na druhou stranu odpůrci této regulace oponují tím, že všechny hedgeové fondy jsou určeny pouze zkušeným investorům, kteří by měli vědět, do čeho jdou. A Američané přidávají, že Evropě jde jen o to uchránit peníze Evropanů pro místní evropské fondy.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist