Slovenské rozpočtové plány v příštích letech obklopují podle Evropské komise některá rizika. Vycházejí z příliš optimistických předpokladů a úspory ve výdajích by nemusely mít takový dopad, s jakým slovenská vláda počítá, uvedla komise. Propad státního hospodaření v poslední době navíc ohrožuje dlouhodobou udržitelnost veřejných financí. Vyplývá to z hodnocení takzvaného stabilizačního programu, který ve středu komise zveřejnila.

Slovensko by letos mělo hospodařit s rozpočtovým schodkem 6,3 procenta hrubého domácího produktu. Podle Evropské komise však musí do roku 2013 tento deficit srazit pod tři procenta HDP, aby splňovalo unijní rozpočtová pravidla. Slováci tak sice chtějí učinit ještě o rok dříve, tedy v roce 2012, ale podle Bruselu má jejích plán mezery.

"Vývoj rozpočtu by mohl být horší, než uvádí (stabilizační) program, protože je založený na optimistických makroekonomických předpokladech pro rok 2011 a 2012. Některá opatření na výdajové straně rozpočtu by navíc nemusela přinést očekávané úspory," uvádí komise v hodnocení.

Největší kritiku sklidila Velká Británie

Brusel upozorňuje, že zhoršení veřejných financí, které se odehrálo téměř ve všech členských státech EU, negativně ovlivnilo i dlouhodobou udržitelnost státního hospodaření. Přestože komise některé slovenské rozpočtové kroky vítá, vláda by podle ní měla pokračovat v příjímání specifických opatření, která by vedla k nápravě nadměrného rozpočtového schodku, mimo jiné by měla pokračovat i v reformě penzijního systému.

Evropská komise dnes hodnotila i další členské státy EU. Největší kritiku sklidila Velká Británie, jejíž plánované rozpočtové škrty nejsou podle Bruselu dostačující. Britská vláda ve stabilizačním programu v podstatě otevřeně přiznává, že nemusí být schopna snížit rozpočtový deficit pod tři procenta HDP do roku 2014 nebo 2015, jak po ní požaduje EU.

 

 

Kritika vyvolala pozdvižení i na britské politické scéně. Vládnoucí labouristé další škrty odmítají, protože by podle nich poškodily sektor veřejných služeb. Konzervativci, kteří jsou považováni za favority nadcházejících voleb, zase premiéra Gordona Browna obviňují, že není schopen udržet vývoj veřejných financí pod kontrolou.

Podobně jako Slovensko Evropská komise naopak hodnotila Francii. Paříž chce srazit rozpočtový deficit pod tři procenta HDP do roku 2013, ale podle Bruselu jsou její plány rovněž velmi optimistické. "Strategie nenechává žádný volný prostor pro případ, že by se ekonomika vyvíjela hůř, než (stabilizační) program předpokládá," uvádí EK v hodnotící zprávě.