České státní dluhopisy patří k nejbezpečnějším na světě. Vyplývá to z ceny pojištění na finančních trzích proti situaci, že daný stát vyhlásí bankrot. Ze 44 zemí, jejichž pořadí zveřejňuje agentura Bloomberg, skončilo Česko na osmém místě.

Nejlépe je na tom Norsko. Naopak největší riziko bankrotu vidí investoři u Argentiny. V Evropě jsou na tom nejhůře Island a Řecko.

Podle ekonomů je tak ideální doba na emise státních dluhopisů, a to hlavně v zahraničních měnách. Investorům totiž bude muset vláda platit nižší výnos.

„Ministerstvo by jich mělo vydat co nejdříve co nejvíc,“ říká hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Podle něj se může situace brzy zhoršit. Trh je totiž zaplaven státními dluhopisy.

„Všichni budou muset platit v budoucnu vyšší výnosy, protože stále více dluhopisů proudí na trh. A je jasné, že výnosy českých dluhopisů porostou rychleji než ve velkých zemích jako je Německo,“ říká Marek.

 

 

Náměstek ministra financí Bohdan Hejduk HN sdělil, že ministerstvo situaci na trhu sleduje a bude reagovat podle toho, jak se trh bude vyvíjet. Stát si letos potřebuje půjčit dohromady 280 miliard korun.

 

ctete-v-sredu-530.gif