Pražská burza se připojí k celosvětovému obchodovacímu systému XETRA v příštím roce. Změnu chystá holding středoevropských burz, který zahrnuje burzu ve Vídni, Praze, Budapešti a Lublani. Na setkání s novináři ve Vídni to v pátek řekl člen správní rady holdingu a šéf vídeňské burzy Michael Buhl. Po Praze se pak systém zavede podle něj v Budapešti.
"Nechceme žádnou centrální burzu ve Vídni, ale lokální trhy s vlastním kapitálem," uvedl Buhl. Dodal, že tento postup se osvědčil i v krizi. Vídeňská burza předloni koupila v pražské burze většinový podíl. Předtím získala kontrolu nad burzami v Budapešti a v Lublani.
Holding těchto čtyř středoevropských burz CEE Stock Exchange Group (CEESEG) je největší burzovní skupinou v regionu. Reprezentuje polovinu tržní kapitalizace a uskuteční se tu zhruba dvě třetiny celkového objemu obchodů s akciemi, uvedl Buhl.
Dodal, že Varšavskou burzu nepovažuje CEESEG za svou konkurenci. Stojí o spolupráci s ní. Počítá pak s další expanzí, a to směrem na Balkán. Uvažuje se o začlenění bukurešťské burzy.
Trh se v regionu uzdravuje rychleji než jinde
Podle šéfa dolnorakouské zemské banky Raiffeisen Gerharda Rehore se středoevropský region z krize zotavuje rychleji než západní Evropa. "V Rakousku a jeho sousedech České republice, Slovensku a Maďarsku má konjunkturální jaro rychlejší nástup než v západní Evropě," řekl dnes novinářům ve Vídni Rehor. Dodal, že zatímco region střední Evropy by měl v příštím roce růst zhruba o 2,6 procenta, v zemích staré patnáctky se očekává růst 1,5 procenta.
Rehor uvedl, že v příštích pěti letech se hrubý domácí produkt (HDP) na hlavu ve středoevropském regionu podle prognóz zvedne o 40 procent. Také konsolidování státních rozpočtů je dále než v západní Evropě. Průměrné státní zadlužení ve čtyřech zemích - Česku, Rakousku, Slovensku a Maďarsku - činí 54 procent HDP. V zemích eurozóny je to v průměru 80 procent, dodal Rehor. Podle něj jsou tedy v "Centropě" dobré podmínky pro investování.
Fond Raiffeisen Centropa Regional Fund investoval na kapitálových trzích v Rakousku, Česku, Maďarsku a na Slovensku. V hospodářském roce 2009 dosáhl zhodnocení 19,8 procenta, uvedl Rehor. Podle něj se investovalo do akcií průmyslových podniků, farmaceutických firem i finančních institucí a Telekomu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist