Mezi Čínou a Austrálií se rozbouřil diplomatický střet ohledně pondělního rozsudku šanghajského soudu nad čtyřmi zaměstnanci australského těžařského koncernu Rio Tinto. Australský premiér Kevin Rudd vyjádřil znepokojení nad neprůhledností procesu a australská obchodní a průmyslová komora vyzvala vládu k jednáním s čínskými úřady, které by vyjasnilo důsledky procesu. Čína se vzápětí proti australským "nezodpovědným" komentářům soudního rozhodnutí ostře ohradila.

Austrálie již v pondělí označila rozsudky nad zaměstnanci Rio Tinto a zejména australským občanem Sternem Hu za příliš tvrdé a poukázala na kontroverzní rozhodnutí šanghajského soudu zakázat médiím a diplomatům přístup k části přelíčení týkající se obvinění z krádeže obchodních tajemství. Obvinění byli odsouzeni za přijímání úplatků a krádež obchodního tajemství při jednání o kontraktech na prodej železné rudy čínským ocelárnám na sedm až 14 let vězení a Hu dostal celkem deset let. Legitimnost obvinění z krádeže tajemství je však podle médií sporná, protože soud z této části procesu žádné podrobnější informace nezveřejnil.

"Tím, že Čína prohlásila část procesu za tajnou, podle mě promeškala příležitost předvést světu transparentnost, která by se slučovala s její vznikající globální rolí," řekl Rudd. Dodal však, že nesouhlas Austrálie s Pekingem v této věci by neměl ohrozít rostoucí obchodní styky obou zemí. Čína je největším trhem australských surovin a v roce 2008 hodnota vzájemného obchodu dosáhla 53 miliard dolarů.

Zapření účasti konzula může být špatným precedentem

"Vyjadřujeme vážné znepokojení nad australským prohlášením k případu Rio Tinto. Jde o kriminální případ a čínská strana již oznámila verdikt. Austrálie by měla tento výsledek respektovat a zanechat nezodpovědného komentování," řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čching Kang. Dodal, že všechny zahraniční společnosti, které v Číně podnikají, by měly respektovat její zákony a pravidla.

List The Wall Street Journal kritizoval pondělní smířlivý komentář australského ministra zahraničí Stephena Smitha, který bagatelizoval odmítnutí přístupu australského konzula na části procesu. Poukázal na to, že zákaz přístupu byl v rozporu s konzulární dohodou obou zemí a je špatným precedentem pro ostatní země, které mají s Čínou podobné dohody. Australská vláda by měla podle listu naopak Peking tlačit k transparentnosti a respektování legálních obchodních kontraktů, protože její nedůsledný přístup oslabuje pozici firem jako Rio Tinto vůči nevypočitatelnému Pekingu.

Konkurence se snaží co nejvíc distancovat od Rio Tinta

Obchody v Číně se podílejí na ročních tržbách Rio Tinta zhruba čtvrtinou, takže firma se proti rozsudku nemůže ohrazovat, jinak by na sebe přivolala další hněv Pekingu. Australské společnosti podnikající v Číně včetně dalšího těžařského koncernu BHP Billiton se nyní podle agentury Reuters od problémů Rio Tinta snaží co nejvíce distancovat, aby Peking nezasáhl i proti nim.

Vlivná australská obchodní a průmyslová komora, jejímiž členy je 85 procent těžařských a energetických firem v zemi včetně Rio Tinta, vyzvala vládu k naléhavým jednáním s Pekingem v zájmu vyjasnění celé věci. "Tyto otázky jsou důležité pro australsko-čínské hospodářské vztahy i pro nezbytnou důvěru, kterou australští podnikatelé ve svých zahraničních aktivitách potřebují," prohlásil zástupce komory Nathan Backhouse. Za právní problémy země označil zejména zadržování bez soudu a neprůhlednost.

Zahraniční investoři v Číně postup vůči zaměstnancům těžařského koncernu pozorně sledovali jakožto barometr přístupu komunistické země k zahraničním investorům. Rio Tinto patří k největším producentům železné rudy na světě a Čína je jejím klíčovým světovým odběratelem.


Rio Tinto po procesu všechny odsouzené zaměstnance s okamžitou platností propustila. Náměstek na ministerstvu financí Nick Sherry uvedl, že Rio Tinto je slušná společnost a že případ pro ni žádné "širší otázky" nenastolil. Nezávislé vyšetřování prokázalo, že firma o úplatcích nic nevěděla.

Všichni čtyři obvinění z Rio Tinto se minulý týden při zahájení procesu přiznali ve věci úplatků, popřeli však výši, kterou udávala obžaloba, a všichni až na jednoho popřeli rovněž obvinění z krádeže obchodního tajemství. Stern Hu se podle právníků zatím nerozhodl, zda se proti rozsudku odvolá.

Pondělní verdikt je dalším případem sporů mezi čínskými úřady a zahraničními firmami, které na silně rostoucím čínském trhu působí. Minulý týden se internetový gigant Google rozhodl přesunout svůj čínský vyhledávač do Hongkongu, aby unikl čínské cenzuře. Nedávný průzkum podle agentury AP ukázal, že stále více zahraničních firem v zemi se cítí znevýhodněno oficiální politikou preferování domácích produktů a technologií.