Mezinárodní měnový fond (MMF) a spolu s ním někteří analytici v minulém roce urychlili příchod ekonomické krize do východní Evropy. Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl to uvedl v rozhovoru pro rakouský deník Der Standard.

Podle Hampla hledal MMF ve východní Evropě nové pole působnosti, a tím rozdmýchal krizi. "Mnozí z analytiků a mezinárodních institucí, kteří východní Evropu označovali jako region s největšími těžkostmi, se mýlili. My jsme vždycky poukazovali na to, že nestabilita finančního systému je problémem západní Evropy. To se nyní potvrdilo," uvedl viceguvernér centrální banky.

Podle něj díky krizi a pod novým vedením Dominique Strauss-Kahna našel fond nové pole působnosti a obdržel více prostředků.

Hampl dodal, že banky v regionu jsou na tom daleko lépe než ty ve starých zemí EU. "Podle Komise EU jenom devět z 27 členských zemí nemuselo provést žádná stabilizační opatření finančního systému. Ve všech devíti případech jde o nové členské státy," vypočítal Hampl.

Otázka českého vstupu do eurozóny se zbrzdila

Na dotaz, zda trpí česká ekonomika nerozhodností v otázce přijetí eura, odpověděl Hampl, že "nic není zadarmo. My platíme za nezávislost naší měnové politiky silnějšími kurzovými výkyvy. Ale celkově je význam členství v eurozóně malý, protože inflaci máme pod kontrolou."

Podle něj nyní není důvod ke spěchu přijetí eura. Důvodem na jedné straně je fakt, že z hlediska politické vůle jsou před námi dvoje volby. Navíc současná řecká krize oddaluje vstupy dalších zemí do eurozóny, domnívá se Hampl.

"Poptávka po nových členech v eurozóně v průběhu krize ochladla. Rozhodnutí o Estonsku vyjasní situaci ohledně dalších nových vstupů. Mohla by být složitější, než tomu bylo při rozšíření o Slovensko a Slovinsko," dodává.

Krize podle viceguvernéra jasně ukázala, že ani pro země eurozóny není nic zadarmo, jak někteří mylně věřili.

"V měnové unii je nebezpečí poklesu konkurenceschopnosti dokonce větší. Někteří věří, že když jsou v eurozóně, mohou odpočívat. To pak přímo ústí v řecký scénář. Zakladatelé měnové unie se domnívali, že euro urychlí strukturální reformy. Opak je pravdou, jak ukazuje případ Řecka," uzavírá Hampl rozhovor pro Der Standard.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist