Zkrácený obchodní týden přinesl pozitivní náladu a růsty akciových indexů v Evropě i zámoří. Hned ze začátku týdne dozníval pozitivní efekt summitu evropských lídrů z konce předcházejícího týdne, který přinesl konkrétnější podobu pomoci Řecku a to kombinací peněz od členských států EU (cca dvě třetiny) a peněz z MMF (jedna třetina).

Na tento záměr reagoval šéf MMF Strauss-Kahn prohlášením, že Řecko o pomoc nepožádalo, zatím to nevypadá, že tak brzy učiní, a navíc dal jasně najevo, že pokud bude MMF poskytovat Řecku pomoc, bude to za standardních podmínek a plně pod taktovkou fondu. Navíc v Evropě má vize spolupráce na záchraně Řecka s MMF své odpůrce, protože tímto krokem by dala eurozóna najevo svou slabost ekonomickou i „manažerskou“.

Všichni proto očekávali s napětím emisi sedmiletých dluhopisů Řecka v objemu 5-ti miliard eur. Emise sice proběhla úspěšně v tom smyslu, že byla rozprodána, ale úroky, které z takto získaných peněz bude muset Řecko platit, nejsou lepší oproti úrovním z doby před zmiňovaným summitem – i proto se o emisi mluví spíše jako by to bylo Pyrrhovo vítězství.

I tak ale posílily jak akciové trhy, tak i samotné euro. Akutní nebezpečí se zřejmě investorům zdá zažehnáno a možná i v kombinaci s faktem, že tento týden je o den kratší, se našlo na trhu více kupců.

Dobré náladě na euru mohlo také pomoci schválení německého plánu na vytvoření záchranného fondu pro banky pro účely pomoci v případě budoucích finančních krizí. Banky do tohoto fondu budou dle plánu přispívat cca 1,2 miliard eur.

Dolar oslaboval

Nejen Řeckem ale byl v tomto týdnu živ trh. Oslabení na dolaru pomohlo komoditám a v kombinaci se zprávou o nedostatku oceli se dařilo vstupním surovinám a průmyslovým kovům obecně. V návaznosti na to rostly i akcie těžařských a zpracovatelských společností jako BHP Billiton, Xstrata, Antofagasta, Alcoa aj.

Slabší dolar pomohl také nárůstu cen ropy o cca 6 %, na což reagovaly pozitivně firmy ze sektoru energetiky. Z technologií se dařilo Applu jehož iPad vyvolal větší zájem než se zpočátku očekávalo a navíc Apple pracuje na verzi iPhone čistě pro síť Verizon.

V bankovním sektoru bylo také velmi živo. Zatímco UBS oznámila růst tržeb z obchodů s dluhopisy, banky v Irsku zažívaly perné chvilky. Allied Irish Banks a Bank of Ireland klesaly o 19 % resp. o 10 % po oznámení irské vlády o tom, že bude muset zřejmě převzít v bankách větší podíl. Bank of Ireland dva dny nato vyrostla o úctyhodných 23 % poté, co oznámila, že ze soukromých zdrojů získá dostatek prostředků k pokrytí ztrát a nadplánovému navýšení podílu irské vlády se vyhne.

Americký trh práce stále přitahuje 

Makrodata odhalila zvýšení osobní spotřeby na úkor úspor domácností a také lepší než očekávanou spotřebitelskou důvěru. Naopak mírné zklamání přinesla data o zaměstnanosti, kdy sdružení ADP reportoval nečekaný pokles pracovních míst v soukromém sektoru. I proto byla očekávána s napětím páteční data o zaměstnanosti z USA.

Američtí zaměstnavatelé vytvořili v březnu ve všech odvětvích mimo zemědělství 162 tisíc nových pracovních míst, přičemž analytici očekávali růst zaměstnanosti o 184 tisíc a práci ztratilo v únoru 14 tisíc Američanů. Počet pracovních míst v průmyslu se v březnu zvýšil o 17 tisíc, přičemž analytici očekávali nárůst ve výši 15 tisíc a revize z minulého měsíce odkryla vyšší přírůstek pracovních míst. Míra nezaměstnanosti zůstala v USA v březnu stabilní na 9,7 %. Zaměstnanost se v březnu v USA zvýšila nejvyšším tempem za 3 roky, čemuž dopomohl i nábor dočasných zaměstnanců (48 tisíc) pro výpomoc se sčítáním lidu.

Ale vzhledem k faktu, že drtivá většina evropských trhů a i burzy v USA jsou v pátek zavřené, reakce trhu na tato čísla se dočkáme až v úterý.

Celkově tento týden znamenal pro indexy růsty (SP500 +0,58 %, DJIA +1,01 %, NASDAQ +1,05 %, Eurostoxx50 +1,48 %, DAX +2,30 %).

Díky zkrácení obchodních dnů a jen dočasnému uklidnění kolem Řecka ale byli investoři očividně naklonění rychlému vybírání zisků a odchodu z trhu. V příštím týdnu lze očekávat, že reakce na události uplynulého týdne a směr, který trh nabere, bude podpořen solidnějšími objemy obchodů.