Ekonomika eurozóny v posledních třech měsících loňska proti předchozímu čtvrtletí stagnovala. Informoval o tom ve středu Evropský statistický úřad (Eurostat). Upravil tak své předchozí odhady, podle nichž hospodářství unijních států platících eurem v daném období vzrostlo o 0,1 procenta. V meziroční srovenání vykázal HDP ve posledním čtvrtletí 2009 pokles 2,2 procenta.

"Změna v HDP eurozóny za čtvrtý kvartál je nevýznamná. Vyhlídky pro českou ekonomiku jsou určeny letošním vývojem v eurozóně a ten zatím vypadá celkem slibně," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

"Je to trochu zklamání," podotkl Jürgen Michels ze Citigroup agentuře Reuters. "Nechtěl bych vyloučit, že v některém stádiu zažijeme i revize směrem nahoru těchto údajů za čtvrté čtvrtletí. Zejména nezměněný údaj pro Německo mi připadá stále poněkud zvláštní. Avšak to se patrně nestane někdy v brzké době. Stát by se tak mohlo v širším kole revizí v létě," dodal.

Německá ekonomika podle údajů Eurostat na tom ve 4. čtvrtletí byla stejně jako celá eurozóna - tedy ani nerostla, ani neklesala. Italská klesla o 0,3 procenta, ač ještě v březnu statistici odhadovali propad jen o 0,2 procenta.

"Podstatné je, že se čísla za Německo nemění. A celkové trendy také ne. Slabá zůstává spotřeba a investice, ekonomiky drží jen export. To není moc optimistický závěr pro následující období, protože bez poptávky v západní Evropě jsou možnosti českého růstu dost omezené," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Mezi členskými státy, u nichž jsou data dostupná, největší mezičtvrtletní nárůst zaznamenal Eurostat u Estonska (+2,5 procenta). Hned za ním pak figurují Slovensko (+2,0 procenta) a Polsko (+ 1,2 procenta). U ČR to bylo podle Eurostatu 0,7 procenta.

Oživení zemí G7 ztrácí sílu

Podle čtvrtečního odhadu OECD tři hlavní ekonomiky eurozóny, kterými jsou Německo, Francie a Itálie, v prvním čtvrtletí roku zřejmě vzrostly o 0,9 procenta a ve 2Q10 by měly růst 1,9procentním tempem. Spojeným státům OECD předpovídá pro aktuální čtvrtletí 2,4procentní růst.

"Ekonomická aktivita v posledním čtvrtletí 2009 nabrala tempo ve většině hlavních zemí OECD, se zřetelnou výjimkou, kterou představuje eurozóna. Pokud bychom vzali v úvahu i nejnovější statistické údaje, pak prognóza OECD na nejbližší období ukazuje, že v prvním pololetí tempo růstu zřejmě zpomalí," píše se ve zprávě.

Podle zprávy může hospodářské oživení v zemích G7 krátkodobě ztratit sílu, americká ekonomika by však měla růst rychleji než ekonomika Japonska či Evropy. Silnější oživení z konce loňského roku se tak vrátí asi až později.

Celá skupina G7 by podle aktualizované zprávy měla v letošním prvním čtvrtletí růst tempem 1,9 procenta ročně, ve druhém čtvrtletí se má tempo růstu zrychlit na 2,3 procenta. Ani to ale nebude stačit na tempo růstu z konce loňského roku, kdy všech sedm nejvyspělejších zemí světa vykazovalo růst 3,7 procenta ročně.