V březnu nejvíce rostly ceny základních životních pložek - potravin, nealkoholických nápojů a dopravy. Levněji oproti únoru vyjdou zájezdy a vstupné na kulturní akce. Celkově inflace oproti únoru vzrostla o 0,3 procenta. Vyplývá to ze zprávy Českého statistického úřadu. Nárůst cen pohonných hmot a potravin je v souladu s očekáváním analytiků.

Oproti únoru rostly nejvíce ceny zeleniny a ovoce - zelenina včetně brambor zdražila o desetinu, ovoce o dvě procenta. Ne všechny ceny potravin rostly - nepatrně klesly u jogurtů, másla, cukru nebo kávy.

Oproti loňskému roku jsou potraviny podle statistiků levnější, například chleba zlevnil o desetinu. Klesly i ceny oděvů. Před rokem byly ceny benzínu a nafty o pětinu nižší. Meziročně vzrostly i náklady na bydlení, u nájemného to činní růst o desetinu. Stouply i ceny vodného a stočného nebo ceny v restauracích.

"V březnu si spotřebitelé museli trochu připlatit za potraviny a pohonné hmoty. Meziroční inflace však zůstává nadále velmi nízká – hluboko pod cílem centrální banky a rovněž i pod její nejnovější prognózou," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek s tím, že inflace  není a nebude v letošním roce problémem české ekonomiky.

"Nezájem utrácet tlačí obchody držet ceny či ještě lépe je snižovat. Pro spotřebitele je to sice dobrá zpráva, avšak vzhledem ke stagnaci mezd a vysoké nezaměstnanosti to až tak nepotěší," dodal.

"A utrácet se nebude o moc více ani v dalších měsících. Na druhé straně se však v inflaci začne více projevovat vliv vyšších spotřebních daní u cigaret a alkoholu," nastínil výhled Dufek. Podle něj tak ČNB ponechá úrokové sazby po většinu roku beze změny.