Polskou centrální banku zatím povede její místopředseda Piotr Wiesiolek. Ve funkci tak nahradí dosavadního šéfa Slawomira Skrzypka, který spolu s prezidentem Lechem Kaczyńským zahynul při letecké nehodě na západě Ruska. Na fungování banky by se bezprostředně nemělo nic měnit, podstatné bude až to, kdo bude zvolen novým guvernérem a zda si bude schopen udržet dostatečný odstup od vlády.

"Povinnosti guvernéra centrální banky převezme Piotr Wiesiolek, který je jeho prvním náměstkem," řekl podle agentury Reuters mluvčí banky Maciej Antes. Jakkoli jde o tragickou událost, analytici se shodují, že finanční trhy v Polsku na ni v pondělí nijak zvlášť reagovat nebudou.

"Je důležité, aby centrální banka rychle zvolila nového guvernéra, který by díky svým zkušenostem a průpravě potvrdil, že naše měna a rezervy jsou v dobrých rukou," řekl šéf polské obchodní komory Andrzej Arendarski. Analytici většinou zdůrazňují, že hlavní je to, aby centrální banka nadále zůstala nezávislá.

"Přemýšlím o (bývalém guvernérovi centrální banky Leszkovi) Balcerowiczovi. Pokud má tu možnost, měl by se uvolit," řekl Arendarski. "Žádnou velkou reakci na trzích neočekávám, protože výkonná moc je soustředěna v rukou ministerského předsedy. Z ekonomického hlediska nyní polskou ekonomiku nic neohrožuje," dodal.

Polsko je jedinou zemí Evropské unie, která se za současné celosvětové krize dokázala vyhnout recesi. Polský zlotý vůči euru od loňského jara zpevnil asi o 17 procent, což centrální banku v pátek přinutilo poprvé od zavedení plovoucího kurzu měny před deseti lety intervenovat. Euro se prodává asi za 3,85 PLN/EUR, v dubnu loňského roku jeho kurz činil asi 4,55 PLN/EUR.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru