Zkrachovalá slévárna TOS-MET Čelákovice má nového majitele. Za 22,222 milionu korun ji v dražbě získala ZPA Pečky. Další dva zájemci Flame Casting a Bidello nabídli výrazně méně – 13,5 respektive 7,5 milionu korun. „Slévárna byla prodána jako podnik v provozu  včetně zaměstnanců,“ uvedla konkursní správkyně Jarmila Veselá.

V Čelákovicích nového majitele vítají. „Je to vlastník, který přináší velký potenciál zakázek,“ říká výrobní ředitel TOS-MET Jiří Král. ZPA Pečky jsou totiž jednou z firem strojírenského holdingu, který vlastní Bohumil Vejvoda. A podle odhadů Krále by se tak slévárna, která balancuje na hraně přežití, mohla stabilizovat. A pokud začne dodávat pro Vejvodovy firmy, může její obrat vzrůst více než o třetinu.

Slévárna se podle Veselé přitom potýkala se stálou nedůvěrou odběratelů, zda firma v insolvenci vůbec udrží výrobu. „Tím že se zbaví stigma úpadku a bude mít nového vlastníka, může to znamenat významný nárůst objemu zakázek a výroby,“ uvedla Veselá. Tím, že udržela firmu v provozu, přitom nezachovala jen práci lidem, ale také jí to umožnilo prodat podnik za vyšší cenu.

Vychovám si je, abych měl kvalitu

A to, že slévárně přinese nové zakázky v řádu desítek milionů korun, slibuje i Vejvoda. „Lidi převezmu a práci pro ně mít budu. Nechci stavět na stávajících zakázkách, ale na zakázkách pro naši skupinu,“ potvrdil.

Vejvoda ovládá pět menších strojírenských podniků se zhruba šest stovkami zaměstnanců. Do jeho impéria kromě vlajkové lodi ZPA Pečky patří Praga Hrádek nad Nisou, Rakovnické tvářecí stroje či Lubenecké strojírny. Firmy ze skupiny vyrábějí široký sortiment zboží od servomotorů přes rozvodné skříně či lisy až po ozubená kola.

„Nakupujeme velké množství odlitků po různých slévárnách a jsou potíže s kvalitou. Tak jsme se rozhodli si nějakou slévárnu koupit a vychovat, abychom si zajistili kvalitu,“ uvedl Vejvoda.

Obnovili výrobu v konkurzu

Na čelákovickou slévárnu dolehla krize počátkem loňského roku, kdy objem zakázek z původních třiceti milionů měsíčně klesl na třetinu a firma nebyla schopna platit mzdy ani energie, takže ji ČEZ odpojil proud. Továrna vzápětí skončila v konkurzu, ale insolvenční správkyně Jarmila Veselá počátkem srpna výrobu opět obnovila.

 

 

"Spočítali jsme, že podnik má šanci přežít. A přesvědčili jsme jak zaměstnance, aby zůstali, tak dodavatele, aby počkali s platbami," říká Veselá. Továrna nyní jede na zhruba 40 procent kapacity z roku 2008 a provozně si na sebe vydělá.

Věřitelé přihlásili do insolvenčního řízení pohledávky za 150 milionů. „Z prodeje ve výši 22 222 222 korun budou uspokojeni pouze věřitelé, kteří mají zástavní právo. Ostatní nebudou uspokojeni vůbec,“ upozorňuje Veselá

Máte nárok na dlužnou mzdu... Vlastně ne!

Slévárně přitom házeli klacky pod nohy státní úředníci. Zákonodárci totiž v rámci boje s krizí slíbili schválením zákona zaměstnancům firem v úpadku, že jim místo firmy proplatí část služných mezd. I díky tomu část zaměstnanců loni v srpnu znovu nastoupila do práce a pomohla obnovit výrobu.

Jenže úředníci ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) vzápětí odmítli dlužné mzdy vyplatit s tím, že podle názoru právníků MPSV se na TOS-MET tento zákon nevztahuje. Dlužné mzdy sice zaměstnanci dostali, ale až s půlročním zpožděním a poté, co formálně požádali o odškodnění kvůli nesprávnému úřednímu postupu.

A Veselá upozorňuje ještě na jedno: pokud slévárna přežije dalších pět let, státu odvede na daních a pojistném 150 milionů, odebere elektřinu za 200 milionů a na mzdách vyplatí čtvrt miliardy. „Oproti tomu při uzavření továrny by se nic neprodukovalo, ale státu by přibyly výdaje na podporu zaměstnanců,“ upozorňuje Veselá.