Zahraniční investoři během února nakoupili americké dluhopisy a další cenné papíry s delší dobou splatnosti za 47,1 miliardy dolarů (asi 872,2 miliardy Kč). To je mnohem více než v lednu, kdy srovnatelný údaj po revizi činil 15 miliard dolarů (asi 277,8 miliardy Kč). Ukázala to statistika o čistém přílivu kapitálu, kterou dnes zveřejnilo americké ministerstvo financí.

Údaj o čistém přílivu kapitálu zahrnuje vládní dluhopisy i dluhopisy soukromých firem. Statistika mimo jiné ukázala, že během února nakupovali americké papíry hlavně soukromí investoři, na instituce a další státní úřady připadla v únoru menší část.

Čína, která je největším zahraničním věřitelem Spojených států, ale dál pokračuje v prodeji amerických papírů. V únoru prodala dluhopisy za 11,5 miliardy dolarů a celkem drží americký dluh v objemu 877,5 miliardy dolarů (zhruba 16,25 bilionu Kč). Proti lednu to znamená pokles o dalších 1,3 procenta. Únor byl zároveň čtvrtým měsícem v řadě, kdy se Čína amerických papírů zbavovala.

Analytici postoj Číny pozorně sledují. Obávají se, že pokud Čína bude v prodeji amerických dluhopisů pokračovat, případně prodej urychlí, americká vláda by z nových půjček možná musela platit vyšší úroky. To by mohl být problém, protože deficit amerického rozpočtu se prohlubuje a letos by měl vystoupit na nový rekord.

Čína zůstává největším zahraničním věřitelem USA, i když americké papíry prodává. Druhým největším zahraničním věřitelem Spojených států je Japonsko, které má v portfoliu americké dluhopisy v objemu 768,5 miliardy dolarů (asi 14,23 bilionu Kč). Proti lednu se objem amerických dluhopisů v držení Japonců snížil o 0,4 procenta.