Údaj o čistém přílivu kapitálu zahrnuje vládní dluhopisy i dluhopisy soukromých firem. Statistika mimo jiné ukázala, že během února nakupovali americké papíry hlavně soukromí investoři, na instituce a další státní úřady připadla v únoru menší část.
Čína, která je největším zahraničním věřitelem Spojených států, ale dál pokračuje v prodeji amerických papírů. V únoru prodala dluhopisy za 11,5 miliardy dolarů a celkem drží americký dluh v objemu 877,5 miliardy dolarů (zhruba 16,25 bilionu Kč). Proti lednu to znamená pokles o dalších 1,3 procenta. Únor byl zároveň čtvrtým měsícem v řadě, kdy se Čína amerických papírů zbavovala.
Analytici postoj Číny pozorně sledují. Obávají se, že pokud Čína bude v prodeji amerických dluhopisů pokračovat, případně prodej urychlí, americká vláda by z nových půjček možná musela platit vyšší úroky. To by mohl být problém, protože deficit amerického rozpočtu se prohlubuje a letos by měl vystoupit na nový rekord.
Čína zůstává největším zahraničním věřitelem USA, i když americké papíry prodává. Druhým největším zahraničním věřitelem Spojených států je Japonsko, které má v portfoliu americké dluhopisy v objemu 768,5 miliardy dolarů (asi 14,23 bilionu Kč). Proti lednu se objem amerických dluhopisů v držení Japonců snížil o 0,4 procenta.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist