Aktivita islandské sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull slábne a vulkán chrlí do vzduchu méně popela než v minulých dnech. Většina zemí proto ve středu zcela otevřela svůj vzdušný prostor, omezení zůstává jen nad Skotskem a Finskem.

Také Česko se dostalo z druhé do takzvané třetí zóny, což je normální letový režim. Evropská letová služba Eurocontrol očekává, že ve čtvrtek se nad kontinentem uskuteční asi 22 500 letů, což je 80 procent obvyklého počtu.

Za středu se uskutečnily tři čtvrtiny běžných letů. Z obvyklého počtu 28 000 letů jich podle Eurocontrolu bylo vypraveno přes dvacet tisíc. Podle odhadů však potrvá ještě několik dnů, ne-li týdnů, než se letecká doprava vrátí k normálu a než se všichni cestující uvízlí na různých místech světa dostanou domů.

Zatímco ve středu během dne byl k dispozici veškerý evropský vzdušný prostor pod hranicí 6000 metrů s jistými omezeními v jižním Švédsku či v okolí Helsinek, večer švédská omezení padla a k finským se přidala oblast severního Skotska, hlavně Orknejské ostrovy, nad nimiž byla naměřena lokální koncentrace sopečného popílku.

Emise jsou zanedbatelné, ale vulkán žije

Islandský úřad civilní ochrany dnes vydal optimistickou zprávu, podle níž intenzita erupce vulkánu klesla od soboty o 80 procent. Islandský seizmolog Páll Einarsson uvedl, že emise sopečného popela nad vulkánem jsou již "zanedbatelné", nicméně seizmické otřesy jsou v tuto chvíli nejsilnější od probuzení sopky v minulém týdnu a vulkán nejeví známky brzkého ukončení aktivity. "V současnosti nedokážeme předpovědět, kdy erupce skončí," řekl.

Zcela zprovoznil prostor nad Německem Německý spolkový úřad letecké bezpečnosti (DFS) . Ten ale zdůraznil, že jeho rozhodnutí otevřít vzdušný prostor vycházelo ryze z meteorologických informací, nikoli z ekonomického tlaku leteckých společností. Zprávy meteorologů konstatovaly, že koncentrace vulkanického popílku nad Německem "zřetelně poklesla a bude dále řídnout".

Může dojít k novým uzavírkám

"Nemůžeme však říci, jak to bude vypadat v nejbližších dnech. Pokud se sopka opět zaktivizuje, může dojít k novým uzavírkám," prohlásil podle agentury AP mluvčí DFS Axel Raab.

Mezinárodní sdružení pro leteckou přepravu (IATA) oznámilo, že kolaps evropské letecké dopravy přijde letecké společnosti minimálně na 1,7 miliardy dolarů (asi 32 miliard korun).

Severoatlantická aliance zase uvedla, že problémy v letecké dopravě zdrží i rozmístění asi 6500 převážně amerických vojáků NATO v Afghánistánu, kteří tam měli tento týden posílit 126 tisíc členů mezinárodních sil. Zpoždění ale nebude mít dopad na vojenské operace v Afghánistánu, dodali zdroje NATO.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist