Blogy

Ratingová agentura Moody's snížila hlavní rating Řecka na stupeň A3 z dosavadního stupně A2. Agentura tak reaguje na zprávy, že Řecko má veřejné finance v ještě horším stavu, než se předpokládalo. Moody's navíc varovala před možností dalšího snížení ratingu.

Ranou pro záchranu Řecka byla čtvrteční zpráva statistického úřadu Eurostat. Podle ní Řecko mělo v loňském roce deficit rozpočtu 32,34 miliardy eur (asi 820,3 miliardy Kč). To je 13,6 procenta hrubého domácího produktu a je to horší výsledek, že se dosud uvádělo. Řecká vláda začátkem roku tvrdila, že deficit se loni pohyboval kolem 12,7 procenta HDP, později odhad zpřesnila na 12,9 procenta.

Nová statistika se okamžitě odrazila na náladě investorů, kteří poslali ceny řeckých aktiv prudce dolů. Spolu s nimi ale začaly výrazně klesat i ceny aktiv v dalších mladých ekonomikách v Evropě, především těch, které mají největší dluhy.

Takhle slabý rating se v EUjen tak nevidí

Moody's uvedla, že vývoj v Řecku dál pozorně sleduje a nevyloučila, že ve snižování ratingových známek bude pokračovat. S každým takovým snížením ale Řecku narůstají náklady na obsluhu dluhu, protože investoři se řídí právě ratingem. Na uvedený rating navíc Moody’s přidělila negativní výhled s tím, že další snížení je více pravděpodobné, než udržení stávajících úrovní ratingového hodnocení.

Nový rating A3 je čtyři stupně nad spekulativním pásmem, kam ratingové agentury většinou řadí nespolehlivé země, kde je riziko státního bankrotu. Tak slabý rating, jaký má Řecko, byl přitom v eurozóně až donedávna těžko představitelný.

Podle Moody's existuje značné riziko, že Řecko nebude schopno své dluhy stabilizovat, dokud nepřistoupí na další zdražení nových úvěrů. Řecká vláda ale už dávno upozornila, že sazby z nových úvěrů není schopna dlouho akceptovat.

Odchod z eurozóny na spadnutí?

Trhy zaznamenávají, že situace v Řecku není dobrá a dali to najevo přes tamní dluhopisy, které padají volným pádem. Za dvouletý státní řecký dluhopis požadují věřitelé více než 10 procent. "Za podobný německý dluhopis je to méně než 1 procento," poznamenala analytička Markéta Šichtařová z Next Finance. U pětiletých dluhopisů pak výnos podle serveru Patria Online dosahuje 9,4 procenta a u desetiletých dluhopisů 8,8 procenta, když během dne překročily i 9procentní hranici.

Atény podle agentury Reuters tvrdí, že teoreticky ještě mohou čerpat překlenovací úvěr. Investoři ale poslali ceny řeckých aktiv prudce dolů a Němci už Řecko otevřeně vyzývají, aby dobrovolně zvážilo odchod z eurozóny.

K odchodu v ekonomickému listu Handelsblatt vyzval německý politik Frank Schäffler, jehož svobodní demokraté (FDP) jsou v koalici s konzervativci (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Schäffler řekl, že Řecko bude buď šetřit, anebo půjde z eurozóny. "Jestliže Řecko nebude schopno prosadit plán úsporných opatření, musí se dobrovolně rozhodnout pro odchod z eurozóny," řekl Schäffler v rozhovoru, který vyjde v pátek.

Agentura Bloomberg citovala další německou stran CSU, podle jejíhož oficiálního prohlášení musí být bankrot Řecka odvrácen, aby nebyl zapříčiněn rozpad eurozóny a nebyla vyvolána další bankovní krize.

Propadá i euro

Nervozita na trhu zasáhla i euro, které ve čtvrtek propadlo na dvoutýdenní minimum vůči dolaru. Zpráva o revizi rozpočtového deficitu Řecka vyvolala mezi investory obavy, zda bude země schopna získat dostatek finančních prostředků na splácení dluhů. Dolar byl naopak podpořen příznivými údaji o ekonomice Spojených států.

"Je to přímo spojeno s rostoucími obavami ohledně dluhové krize v Řecku," řekl k vývoji kurzu eura analytik Michael Woolfolk ze společnosti BNY Mellon. "Trh má obavy ohledně schopnosti Řecka získat peníze," dodal. Řecko potřebuje do konce května sehnat zhruba deset miliard eur na refinancování dluhů, zaplacení úroků a financování rozpočtového deficitu, napsala agentura Reuters.

Podle Šichtařové je nedůvěra na finančním trhu mimořádně nakažlivá. "Investoři už zase reagují, jako kdyby MMF a evropští politici ještě vůbec o pomoci Řecku nejednali. To je racionální – naopak bylo neracionální nadšení, které jsme v souvislosti s dohadováním pomoci mohli již několikrát pozorovat," dodala.

V záchranu věří málokdo

Evropská komise sice tvrdí, že Řecko je pořád ještě na cestě ke zlepšení a ke splnění cíle snížit letos rozpočtový deficit o plné čtyři procentní body, reakce finančních trhů ale naznačuje, že investoři si myslí své.

Pokud má Řecko svůj závazek splnit a deficit rozpočtu letos opravdu srazit o slíbené čtyři procentní body, pak bude muset šetřit ještě víc. Už teď má ale tamní vláda problémy s tím, aby obyvatele o nutnosti úsporných opatření přesvědčila. V Řecku se v poslední době stávkuje a lidé nechtějí o dalším šetření ani slyšet.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist