Země po celém světě nesmějí reformovat odvětví finančních služeb individuálně a odděleně od ostatních. Uvedl to ve čtvrtek výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn. Podle něj státy účinně omezí riskantní praktiky bank, když si budou hlídat, že postupují stejným směrem.

Do Washingtonu se nyní sjíždějí ministři financí a šéfové centrálních bank před jarním zasedáním Měnového fondu a Světové banky. Nyní je hlavním cílem schůzky zajistit, aby země spolupracovaly a postupovaly při reformě koordinovaně, dodal Strauss-Kahn na konferenci před pátečním zasedáním šéfů skupiny rozvinutých a rozvíjejících se zemí G20.

MMF tento týden navrhl dvě nové bankovní daně, které by měly zabránit riskantnímu chování bank, jež se podílelo na vzniku světové hospodářské krize. Británie a další státy tuto myšlenku přivítaly, ale Kanada se tvrdě postavila proti.

Strauss-Kahn dodal, že nejlepším výsledkem zasedání bude závazek států, že budou spolupracovat a brát zřetel na postupy ostatních. "Neznamená to, že potřebujeme všude naprosto stejný typ regulace," uvedl na vysvětlenou. Podle něj je potřeba se vyvarovat rozporuplných kroků, které by vytvářely další problémy.

Najdou jednotu?

Strauss-Kahn přivítal snahy amerického prezidenta Baracka Obamy urychlit reformu regulace odvětví v Kongresu. Obavy ale vyvolává to, že spolupráce mezi státy může ochabnout, jak oživování světové ekonomiky nabírá tempo.

Rozdíly se již objevily s návrhem MMF na bankovní zdanění. O návrhu budou diskutovat ministři financí G20 před konečnou zprávou pro červnové zasedání lídrů G20 v Torontu. Šéf fondu také vyzval skupinu G20 ke spolupráci na opatřeních, kterými by se napravila nerovnováha světové ekonomiky, kdy státy jako Čína mají obrovské přebytky a bohaté státy deficity. Mezinárodní měnový fond se bojí, aby výsledkem těchto rozdílů nebyla další krize.

MMF tento týden zvýšil hlas a vyzval bohaté státy, aby svým měnám dovolily oslabit, a Čínu, aby zpevnila kuz jüanu. Skupina G20 se ale k devizovým kurzům příliš nevyjádřila, protože nechce nechat všechna obvinění na Číně. Strauss-Kahn dodal, že nepředpokládá, že by Čína přehodnotila kurz své měny přes noc, napsala agentura Reuters.

Řecko je ve vážné situaci

Hlavní ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn se vyjádřil i k situaci ohledně Řecka. Prohlásil, že země je nyní ve velmi vážné situaci a náprava nebude snadná.

Na tiskové konferenci s prezidentem banky Robertem Zoellickem probírali vyhlídky světové ekonomiky, vzhledem k vývoji situace se ale věnovali hlavně Řecku.

Strauss-Kahn řekl, že Atény začaly s měnovým fondem sotva jednat, takže se zatím nedá říci, jak velkou pomoc bude Řecko potřebovat. Řecko má značné dluhy a není schopno dlouho akceptovat příliš vysoké úroky z nových půjček. Situaci zhoršilo čtvrteční oznámení agentury Moody's, která Řecku snížila rating a varovala před dalším zhoršením.

Šéf měnového fondu nicméně novinářům řekl, že fond neuvažuje o restrukturalizaci řeckého dluhu v takové podobě, že by držitelé dluhopisů museli přistoupit na vrácení nižší částky, než jakou Řecku půjčili. Takové obavy přitom v posledních dnech otřásaly finančními trhy.

"Je jasné, že situace Řecka je velmi vážná. Neexistuje žádný jednoduchý způsob, žádné snadné řešení, kterým by to bylo možné rychle vyřešit," řekl Strauss-Kahn. Tématu se věnoval před třídenním maratonem jednání, která se konají v rámci jarního zasedání MMF a SB. Ve Washingtonu jsou i ministři financí a guvernéři centrálních bank zemí G20.

Statistický úřad Eurostat uvedl, že Řecko mělo v loňském roce deficit rozpočtu 32,34 miliardy eur (asi 820,3 miliardy Kč). To je 13,6 procenta hrubého domácího produktu a je to horší výsledek, že se dosud uvádělo. Řecká vláda začátkem roku tvrdila, že deficit se loni pohyboval kolem 12,7 procenta HDP, později odhad zpřesnila na 12,9 procenta.

Reakce finančních trhů na zprávu Eurostatu a následné snížení ratingu na sebe nenechala dlouho čekat. Výnos dluhopisů řecké vlády se splatností dva roky vystřelil až na 11,62 procenta, zatímco ještě ve středu činil 8,26 procenta. Dramatické zhoršení situace je však patrné ze srovnání s loňským listopadem, tedy s obdobím, než se země začala utápět v problémech. Tehdy výnos dvouletých dluhopisů činil jen asi 1,38 procenta.

Zatímco trhy na nejnovější vývoj v Řecku reagovaly velmi citelně, šéf MMF řekl, že tým fondu vezme úpravu dat v úvahu, pokud se problémy začnou zhoršovat. Jarního zasedání MMF se zúčastní i řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu, který by se měl v sobotu sejít se Straussem-Kahnem.