Hasičům a záchranným týmům v Mexickém zálivu se ani po třech dnech nepodařilo uhasit požár na ropné plošině Deepwater Horizon společnosti Transocean, která v úterý explodovala. Plošina se tak v noci na pátek potopila do moře a nyní hrozí ekologická katastrofa.

Podle amerických úřadů může do vody unikat až 1,2 milionu litrů ropy denně, což ohrožuje citlivý mořský a pobřežní ekosystém.

Společnost BP, která měla plošinu v nájmu, ujišťuje, že dělá vše pro to, aby následky neštěstí zmírnila. „Děláme vše, co je v našich silách, abychom ropnou skvrnu zadrželi a rychle, bezpečně a efektivně celou situaci vyřešili,“ uvedla v prohlášení.

Profesor Ed Overton ze Státní univerzity v Louisianě předpovídá, že část surové ropy se nyní vypaří, ovšem většina se změní v kašovitou hmotu, které se přezdívá „čokoládová pěna“. Ta se poté rozdělí na „dehtové kuličky“, které se mohou vyplavovat na břeh.

„Nějakou dobu to bude pěkný nepořádek,“ řekl Overton agentuře AP.

 

Meteorologové nicméně předpovídají, že alespoň během víkendu by ropná skvrna neměla dosáhnout pobřeží. Pokud by se však nečekaně obrátil vítr, dostaly by se do ohrožení chovy ryb a mořských plodů i ptačí sídliště při pobřeží.

Pobřežní stráž také nadále pátrá po 11 pohřešovaných dělnících. Ropná plošina Deepwater Horizon asi 80 km od pobřeží Louisiany, explodovala v úterý. Příčiny výbuchu, při kterém bylo 17 lidí zraněno, zatím nejsou známy.