Úroky portugalských dluhopisů v pondělí rostou na nová maxima stejně jako ceny pojištění portugalského dluhu proti platební neschopnosti. Investoři na finančních trzích se bojí, že Portugalsko se stane po Řecku další zemí, kde vypukne dluhová krize. V ohrožení je zejména jižní křídlo eurozóny včetně Španělska, čtvrté největší ekonomiky eura.

Přirážka, kterou investoři požadují k úrokům z portugalských vládních obligací proti obdobným německým dluhopisům, dopoledne vzrostla na 2,05 procentního bodu z páteční úrovně 1,93 bodu.

Dostala se tak na nové maximum od zavedení eura. To je však stále jen necelá třetina proti řeckým dluhopisům, kde tato přirážka dnes vystoupila na 6,63 procentního bodu, novou nejvyšší úroveň od února 1998.

Cena pojištění proti bankrotu Portugalska v podobě pětiletých dluhových swapů CDS vzrostla na rekordních 2,88 procenta.

Dluhových problémů jižního křídla eurozóny se nebojí jen finanční trhy, ale i oficiální činitelé. První viceguvernér švédské centrální banky Svante Oberg v pondělí upozornil, že chatrné veřejné finance těchto zemí by se mohly změnit v dluhovou krizi s těžkými následky pro finanční systém.

"Řecko není jedinou problémovou zemí. Jiné země mají rovněž velké potíže. V nejhorším případě se z toho může rozvinout dluhová krize v několika zemích, která dopadne i na bankovní systémy," řekl Oberg. Podle něj se tak vysoké státní dluhy staly nyní největší hrozbou pro finanční systémy, které nedávno prošly globální krizí.

Řecká nákaza se šíří

Náklady pojištění dluhů vzrostly na nový rekord i u Řecka, kde dosáhly 6,40 procenta čili 640.000 eur na dluh deset milionů eur. Ceny pojištění řeckých dluhopisů jsou už nejvyšší v celé Evropě a jsou vyšší než obdobné CDS Ukrajiny, která je od roku 2008 v těžké hospodářské krizi a nemůže spoléhat na podporu bohatých zemí eura.

Dvouleté řecké dluhopis v pondělí dosahují rekordního výnosu 13,4 procenta oproti 11 procenta z minulého pátku, jelikož investoři zůstávají velmi opatrní ohledně řeckého dluhu. 10leté dluhopisy rostou na 9,70 procenta. Prémie řeckých desetiletých dluhopisů nad německými dluhopisy je 663 bazických bodů, u CDS přesahují 640 bazických bodů.

Obdobný trend je patrný pak i u španělských desetiletých dluhopisů, kde prémie dosahuje 100 bazických bodů.

"Řecká krize se začala šířit ke zbytku periferie eura a Portugalsko se zdá být další na řadě. Situace zde není tak naléhavá jako v Řecku, střednědobý výhled je však problematický," řekl agentuře Reuters ekonom Darren Williams z firmy Alliance Bernstein. Rostly také úroky ze španělských dluhopisů, kde se přirážka k desetiprocentnímu bondu dostala na jeden procentní bod, nejvýše za dva měsíce.

Čeká se jak dopadne řecká prosba o pomoc

Řecko v pátek u MMF a institucí Evropské unie oficiálně požádalo o aktivaci dosud největšího mezinárodního balíku finanční pomoci v sumě až 45 miliard eur (1,1 bilion Kč). Z toho 30 miliard eur poskytnou země eurozóny.

O podmínkách pomoci se však stále ještě jedná. Atény již oznámily rozpočtové škrty v miliardách eur včetně vyšších daní a snížení mezd ve veřejném sektoru. Nyní ale musí Řecko podstoupit další kroky, aby se potřebné finance od členů eurozóny a MMF uvolnily. Hlubokou restrukturalizaci řecké ekonomiky žádají především Německo a Francie.

Kurz eura, který v pátek díky vyhlídkám na pomoc Řecku silně oživil, reagoval na nový vývoj na trzích dluhopisů obnovením poklesu.

Euro v průběhu dne ztratilo k dolaru až na 1,3291 USD/EUR, tzn. zhruba 0,7 procenta, při aktuální obchodní hladině se vrátilo zpět k 1,3320 USD/EUR, uvedl server Patria Online.