Připravovaný projekt developerské společnosti Sekyra Group na pražském Rohanském ostrově se nezačne stavět dřív než na přelomu let 2011 a 2012. Byty a kanceláře na pozemcích v Karlíně budou na trhu nejdříve v polovině roku 2011. Při příležitosti představení realizační studie projektu to ve středu řekl výkonný ředitel Sekyra Group Leoš Anderle.

"Polovina roku 2011 je první okamžik, kdy můžeme začít projekt inzerovat za předpokladu, že povolovací řízení nebude někým napadeno," uvedl manažer. Plán na urbanistický rozvoj Rohanského ostrova schválili pražští radní v březnu. Územní rozhodnutí a stavební povolení ale podle výkonného ředitele nebude vydané pravděpodobně dříve než ve druhé polovině roku 2011.

Rychlost přípravy prý ovlivní také situace na trhu. "Očekáváme, že poptávka po bytech a kancelářích bude postupně růst," řekl dnes většinový majitel developerské skupiny Luděk Sekyra.

Stavění na etapy

V první fázi projektu má vzniknout přibližně 150 až 200 bytů a 12 000 až 16 000 metrů čtverečních kancelářských ploch. "To jsou objemy, které vzhledem ke stavu na trhu považujeme za rozumné," poznamenal Sekyra. První etapa si vyžádá investici kolem 1,5 miliardy korun.

V rámci celého projektu má na 20 hektarech vzniknout kolem 250.000 metrů čtverečních bytových a podnikatelských ploch. Celkovou investici developer odhaduje na 12 až 15 miliard korun. Sekyra předpokládá, že celý projekt bude stavět až do roku 2028.

Firma v současnosti neplánuje do projektu přizvat další investiční partnery. O financování první fáze skupina podle Anderleho zatím s bankami nejednala, počítá s tím až během roku 2011. Developer odhaduje, že přibližně čtvrtinu peněz bude mít na první fázi z vlastních zdrojů, na zbytek mají půjčit banky. První zisk z počáteční fáze Sekyra očekává kolem roku 2014. Vydělané peníze mají sloužit k financování dalších etap.

Karlín se v posledních letech dostal do hledáčku také dalších developerů. V lokalitě již staví například Karlín Group nebo Immorent, ve směru od Libně připravuje rozsáhlý bytový a kancelářský projekt společnost Crestyl, nákupní galerii, kanceláře a byty chce v lokalitě postavit také skupina J&T.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist