Česká pošta letos vydá nejméně 340 000 nových samolepicích známek. Novinka nebude obsahovat cenu, ale pouze označení písmeny, která odliší, zda je určena pro posílání v rámci ČR nebo do zahraničí. Pošta to ve středu uvedla v tiskové zprávě.

Pod písmenem A bude pošta vydávat známky pro posílání dopisů a pohledů v rámci ČR, písmeno E budou mít známky pro posílání po Evropě a Z pro mimoevropské země. Cena známky A bude deset Kč, známky E 17 a známky Z 18 korun. Známky budou platit i po případné změně cen.

"Všechny tyto známky budou mít neomezenou platnost a pořizovací cena bude odpovídat ceně poštovní služby v době, ve které si je lidé zakoupí. Známka však bude platit neomezeně a poštovní službu s ní bude moci zákazník uhradit i v případě, že dojde k cenové úpravě. Z dlouhodobé perspektivy je tedy samolepící známka svým způsobem výhodnou investicí," uvedla mluvčí pošty Marta Selicharová.

První hvězdou na známce Fifinka

První samolepicí známkou je Fifinka z populárního časopisu Čtyřlístek, která vyšla v nákladu 100 000 kusů s označením A. Na začátku prosince by měla ve stejném nákladu vyjít nálepka s Myšpulínem. První známka E s motivem Gismondy od Alfonse Muchy a Z známka s motivem zvěrokruhu od stejného autora vyjdou 26. května každá v nákladu 70.000 kusů. Známky s Fifinkou se prodávají po deseti kusech ve formě sešitku. Gismonda a Zvěrokruh budou v aršících po šesti kusech.

Písmenové známky nebudou nahrazovat známky klasické. Ty zůstanou i nadále v prodeji a budou se každý rok připravovat nové. Oba druhy známek bude také možné vzájemně kombinovat pro jakýkoliv typ zásilek v tuzemsku i do zahraničí. Zavedení nových známek také pro klienty České pošty neznamená jejich zdražení.