Americký Senát začne napočtvrté projednávat reformu Wall Streetu. Republikáni ve středu večer místního času (po půlnoci SELČ) po třech dnech ukončili svou blokádu a spolu s demokraty jednomyslně umožnili debatu o zákonu, který by měl zabránit opakování finanční krize. Republikáni se nyní budou předlohu snažit uzpůsobit svým představám.
"Je na čase přesunout tuto debatu ze zámezí na hrací plochu," podotkl šéf senátní demokratické většiny Harry Reid. Obě strany se po třech neúspěšných hlasováních v pondělí, úterý a ve středu dohodly poté, co demokraté pohrozili, že se debatu o reformě budou snažit prosadit na zvláštní celonoční schůzi.
Demokraté pro reformu ve stočlenném Senátu potřebují 60 hlasů, sami jich mají 59. Změna, jejímž hlavním cílem je zamezit opakování tak rozsáhlé finanční krize, jako byla ta předloňská, by mimo jiné umožnila vládě rozdělit velké problémové banky. Sněmovna reprezentantů již svou verzi reformy schválila na konci loňského roku.
Goldmani se v Senátu "potili" 10 hodin. Reforma Wall Street byla opět zablokovaná - čtěte ZDE
Demokraté bojují proti obřím bankám. Reforma Wall Streetu dostala první zelenou - čtěte ZDE
Reforma obsahuje i návrh vytvořit speciální fond na záchranu problémových finančních institucí. Přispívaly by do něj samy banky a mělo by v něm být 50 miliard dolarů (zhruba 0,97 bilionu Kč). Tento návrh je jedním z těch, jež kritizují republikáni. Podle agentury Reuters se ve středu dohodli s demokraty, že fond v předloze nebude. Podle republikánů je více než čtrnáctisetstránková norma také zbytečně rozsáhlá.
V současnosti republikánští senátoři podle agentury AP svou kritiku reformy začali zaměřovat na její další stěžejní část, jíž je ochrana běžných spotřebitelů, ale i akcionářů; ti by například získali vliv na odměny manažerů firem či složení jejich vedení. Spotřebitelé by zase napříště měli například o hypotékách dostávat od bank jasnější informace, aby třeba nedopláceli na podmínky psané ve smlouvách drobným písmem. Republikáni se obávají, že by taková regulace měla příliš velký záběr a mohla se třeba týkat i malých firem, jež svým zákazníkům poskytnou půjčku.
Obama zuří, odměny na Wall Street přesáhly 20 miliard dolarů - čtěte ZDE
Bankéři z Wall Street utrácejí jako před krizí. Ale víc diskrétně - čtěte ZDE
Zákon, který připravil demokratický senátor Christopher Dodd, by také zavedl regulace derivátů, jimiž se firmy zjednodušeně řečeno pojišťují proti rizikům. Nepřehledný trh s těmito finančními nástroji podle převažujícího názoru mohl za to, že problémy na americkém realitním trhu přerostly do krize obřích rozměrů.
Podle průzkumu veřejného mínění pro televizní stanici ABC News a list The Washington Post podporují přísnější regulaci Wall Streetu zhruba dvě třetiny Američanů. Mnoho obyvatel Spojených států pobuřuje, že velké banky zachránila vláda. Finanční instituce tak v jejich očích na své riskantní chování vlastně nedoplatily, na rozdíl od běžných lidí, na něž krize těžce dopadla. Spojené státy podle čerstvého odhadu ministerstva financí na záchranu bank vydaly 87 miliard dolarů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist