Grafika: Katastrofa v Mexickém zálivu
 
ZVĚTŠIT GRAFIKU
Situace kolem úniku ropy v Mexickém zálivu se zhoršila a zdá se již nevyhnutelné, že ropná skvrna zasáhne brzy pobřeží USA, nejméně v Louisianě. Podle posledních informací se tak zdá, že ani kontrolované pálení skvrny nepomohlo zmírnění rizika ekologické katastrofy. 

 

Zasaženy by podle reportérů BBC mohly být vedle Louisiany další dva americké státy. Skvrna se přibližuje k pobřeží stále rychleji. Meteorologové varovali, že nové větry mohou ropnou skvrnu zanést k pobřeží v pátek odpoledne.

Zmírnit následky havárie má podle agentury AP pomoci americká armáda - záchranné práce dosud vykonávala společnost, jíž patřila plošina, BP.  

Posádky pobřežní stráže poprvé zapálily skvrnu ve středu k večeru místního času na místě vzdáleném téměř 50 kilometrů od ústí řeky Mississippi.

Plavidla pobřežní stráže se snažila oddělit několik částí ropy nehořlavými nornými stěnami a odtáhnout je na moře mimo hlavní skvrnu. Zde začala ropu pomocí rozbušek podpalovat a nechala ji kontrolovaně shořet.

Obří ropnou skvrnu vytvořil únik z nedávno potopené těžební plošiny. Podle agentur po prvním zkušebním zapálení pobřežní stráž zatím napřikročila k dalšímu kontrolovanému požáru. 

Do moře unikají stovky tisíc litrů ropy denně 

Podle agentury Reuters ve čtvrtek z potopené plošiny začala unikat ropa i na dalším mísě. Pokud se dalším únikům nepodaří zastavit, mohlo by do Mexického zálivu podle odhadů vytéct až 16 milionů litrů ropy.

Takové množství je přitom pětkrát větší, než se původně odhadovalo. 

Americké úřady připouštějí, že hořící ropa rovněž způsobí ekologické škody. Ty jsou ale prý nesrovnatelně menší ve srovnání s dopady, jaké by mělo rozlití ropy na pobřeží. Tam by vazká kapalina pokryla různé živočichy, kteří by neměli šanci přežít.

Těžební plošina Deepwater Horizon společnosti BP z dosud neupřesněných příčin vybuchla 20. dubna a po dvoudenním požáru se potopila do moře. V okamžiku neštěstí na ní bylo 126 dělníků, z nichž 11 se nepodařilo najít a považují se mrtvé. Podle BBC se hovoří o možné vině uživatelů plošiny, kteří mohli porušit některé předpisy.