Kdy se to zastaví, ptá se celá Evropa. Řecká krize a tamní problémy s vyřešením obří zadluženosti přerůstají eurozńě přes hlavu. Navíc se moží reálné obavy, že Atény jsou jen první kapkou v moři.
Na záchranu Řecka bude potřeba mnohem více peněz, než se původně odhadolvalo. Ačkoli Řekové původně žádali o finanční pomoc ve výši 45 miliard, tak postupně se ukazuje, že bude třeba částky skoro a až trojnásobné a někteří hovoří i o pětinásobku. Nyní se čeká, jak se k celé záležitosti postaví Německo, jako klíčová země eurozóny.
Důsledky těchto otazníků, kolik je potřeba peněz se projevují na finančních trzích. A důsledky řecké krize už posiťuje i Česko. Ministerstvo financí prozatím odložilo emisi dluhopisů v hodnotě jedné až dvou miliard eur. "Čekáme, jak to na trzích dopadne nejen s Řeckem, ale nyní už i s Portugalskem," prohlásil ve čtvrtek ministr Eduard Janota.
Kvůli řecké krizi slábne i česká koruna. Investoři totiž přestávají po euru věřit i dalším evropským měnám a dávají přednost dolaru.
Dá se řecká nákaza šířící se Evropou nějak rychle zastavit? Kolik bude nakonec Řecko potřebovat? Může za to jen stále reálnější obrysy řeckého krachu, nebo spíše mezinárodní měnový systém a jeho pravidla?
Na tyto a další otázky odpovídal novinář Jan Macháček z týdeníku Respekt, který i mj. glosuje o ekonomice a politice v blozích na iHNed.cz.
Z časových důvodů bohužel nestihl na všechny otázky odpovědět.
Online rozhovor
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist