Řecko souhlasí s navrhovaným snížením výdajů o zhruba 24 miliard eur (asi 613 miliard korun) a dalšími úspornými kroky, které by měly zemi uvolnit cestu k záchrannému programu EU a Mezinárodního měnového fondu. Napsal to v pátek ekonomický list Financial Times (FT), který se odvolává na informované zdroje.

Řecko je podle zdrojů FT smířeno i s tím, že přistoupí na citelné zvýšení věkové hranice odchodu do důchodu. V současné době Řekové chodí do důchodu v průměru v 53 letech, podle nového návrhu ale budou muset tuto hranici posunout na 67 let. Odboráři už ve čtvrtek avizovali, že přistoupí na citelné snížení platů, varovali ale před dalšími nepokoji.

Ministr práce a sociálního zabezpečení Andreas Loverdos FT řekl, že penzisté ztratí i sezonní bonusy. "Časový plán změn ve vyplácení penzí se pořád ještě projednává, moc prostoru k manévrování tam ale není," podotkl ministr.

Jednání vrcholí

Jednání mezi představiteli eurozóny a měnového fondu nyní vrcholí v Aténách. Zatím není jasné, kdy budou přesné podmínky pomoci dohodnuty a zveřejněny.

Předseda francouzského regulačního úřadu pro finanční trhy, Jean-Pierre Jouyet v pátek oznámil, že plán finanční pomoci Řecku bude zveřejněn během tohoto víkendu. Pro Řecko bude ale bude  zásadní za kolik mu ostatní státy budou ochotni půjčit a jak velkou sumu.

Pomoc středomořskému státu bude jistě podmíněna fiskální disciplínou a nutností podniknout v následujících letech nutné reformy na ozdravení řecké ekonomiky.

Moody's čeká na výsledek jednání o Řecku a pak asi prudce sníží rating - čtěte ZDE

Řekové přijdou i o bonusy

Zaměstnance veřejného sektoru čeká tříleté zmrazení růstu platů a přijdou také o 13. a 14. plat. Ten se vyplácí jako prémie na Vánoce a na Velikonoce. Ani to zřejmě ale nebude vše, škrtat se budou i další bonusy a funkční požitky.

Ministr práce a sociálního zabezpečení Andreas Loverdos FT řekl, že penzisté ztratí i sezonní bonusy. "Časový plán změn ve vyplácení penzí se pořád ještě projednává, moc prostoru k manévrování tam ale není," podotkl ministr.

Navrhovaná opatření mají během tří let snížit rozpočtový deficit o deset až 11 procentního bodů k hrubého domácího produktu. Finanční trhy v posledních dnech na vývoj v Řecku reagují velmi chaoticky, ve čtvrtek ale ve všeobecném optimismu zpevňovaly, akcie řeckých bank zaznamenaly dokonce největší růst v historii.

Země eurozóny se s MMF rámcově dohodly na pomoci Řecku už koncem března. V té době se předpokládalo, že pomoc dosáhne 40 až 45 miliard eur (až 1,1 bilionu Kč), z čehož kolem 30 miliard eur připadalo na eurozónu a zbytek na MMF. Nyní se předpokládá, že pomoc bude muset být mnohem větší a patrně přesáhne 100 miliard eur.