Americká ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla o něco méně, než se čekalo. Hrubý domácí produkt podle prvních odhadů stoupl o 3,2 procenta, analytici čekali zvýšení o 3,4 procenta. K růstu přispěly hlavně výdaje spotřebitelů, které byly nejvyšší za poslední tři roky. Uvedlo to v pátek ministerstvo obchodu. Ve čtvrtém čtvrtletí ekonomika expandovala o 5,6 procenta.

"Přestože vykázaný růst HDP mírně zaostal za očekáváním, struktura tohoto ukazatele je slibná, neboť růst americké ekonomiky je hnán především spotřebitelskou poptávkou a na druhé straně vládní výdaje klesají, což může pomoci snižovat vysoký schodek státního rozpočtu," uvedl analytik společnosti Fio Robin Koklar.

Výdaje spotřebitelů se zvýšily o 3,6 procenta, což byl nejvyšší růst od prvního čtvrtletí 2007. V předchozím kvartále výdaje spotřebitelů stouply jen o 1,6 procenta. Američané na počátku roku utráceli více za nábytek, domácí spotřebiče, automobily či oblečení a rovněž chodili více do barů a restaurací. Výdaje spotřebitelů mají na celkové ekonomické aktivitě USA podíl 70 procent.

Firmy dále utrácejí

Celkový růst naopak zpomalily zásoby a vývoz. Export se zvýšil o 5,8 procenta, v posledních třech měsících roku však vyskočil až o 22,8 procenta. Dovoz stoupl o 8,9 procenta.

Firmy rovněž pokračují v utrácení, hlavně za software a vybavení. Investice firem se tak zvýšily o 4,1 procenta. Vládní výdaje stouply o 1,4 procenta.

Výstavba nových domů se však stala v prvním čtvrtletí brzdou ekonomického růstu, zatímco v předchozích dvou čtvrtletích rostla. Investice do bytové výstavby klesly o 10,9 procenta, zatímco ve čtvrtém čtvrtletí se zvýšily o 3,8 procenta.

USA potvrzuje odražení ode dna

Americká ekonomika vzrostla již třetí čtvrtletí za sebou. Zpráva je dalším potvrzením toho, že Spojené státy se dostávají z nejdelší a nejhlubší recese od 30. let minulého století, napsaly agentury AP a Reuters.

Za celý letošní rok by HDP podle odhadů ekonomů měl stoupnout o 3,1 procenta. Loni naopak o 2,4 procenta klesl, což byl nejhorší výkon ekonomiky od roku 1946. Ke snížení míry nezaměstnanosti o jeden procentní bod je však potřeba, aby ekonomika expandovala o pět procent.

HDP měří hodnotu veškerého zboží a služeb vyprodukovaných v zemi. Je tak nejlepším měřítkem ekonomického zdraví země.