Ruský premiér Vladimir Putin dnes nečekaně navrhl využít oteplení ve vztazích mezi Ruskem a Ukrajinou i v oblasti zemního plynu a vzájemně spojit ruský plynárenský gigant Gazprom s ukrajinským energetickým podnikem Naftogaz. Putin návrh přednesl v Soči po hospodářské schůzce rusko-ukrajinského mezivládního výboru v čele s premiéry Putinem a Mykolou Azarovem.

"Mluvili jsme o integraci v jaderné oblasti. Jsem připraveni udělat totéž i u zemního plynu. Navrhuji sloučit Gazprom a ukrajinský Naftogaz," řekl Putin.

Putinův návrh je podle agentury Reuters v nynějším oteplování vztahů mezi oběma zeměmi zatím nejdalekosáhlejší a jistě vzbudí odpor ukrajinských nacionalistů a prozápadní opozice. Jedním tahem by tím Moskva získala kontrolu nad plynovody, které směřují z Ruska přes Ukrajinu do Evropy, i kontrolu nad rozsáhlým ukrajinským trhem plynu. Naftogaz je výlučným dovozcem ruského plynu a jeho plynovody teče asi 20 procent evropské spotřeby plynu.

Ukrajinu "promyšlený a propočítaný"návrh zaskočil

Putinovo vyjádření představitele Ukrajiny překvapilo. Mluvčí ukrajinského premiéra výrok označil za "improvizaci" a dodal, že podle premiéra Azarova se o myšlence fúze Naftogazu a Gazpromu na schůzce nediskutovalo, ani nebyla nadnesena.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov však sdělil, že improvizace to nebyla. "Byl to promyšlený a propočítaný návrh," řekl. Podle něj by se navrhovaná transakce mohla uskutečnit výměnou akcií. "Nebude to úplná fúze, už vzhledem k velikosti Gazpromu i Naftogazu. Pravděpodobně půjde o vzájemnou výměnu akcií. Určitá část akcií Naftogazu by se vyměnila za určitý počet akcií Gazpromu," vysvětlil Peskov agentuře Reuters.

Mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov v moskevském rozhlasu označil Putinův návrh za "zajímavý" a prohlásil, že společnost je připravena na něm pracovat. "Je očividné, že synergické efekty by tu byly, ale jak by se to uskutečnilo, to ještě uvidíme," řekl.

Šéf Gazpromu Alexej Miller uvedl, že jeho firma je připravena zvážit výměnu aktiv s Naftogazem v oblastech od průzkumu ložisek po prodej. "V podstatě lze říct, že je to otázka fúze obou společností," řekl.

Vznikne společný rusko-ukrajinský jaderný průmysl?

Putin v Soči předtím navrhl vytvořit rusko-ukrajinský společný podnik v jaderné oblasti tím, že Moskva Kyjevu prodá 50 procent na ruském chemickém závodu v Novosibirsku, který vyrábí palivo pro ukrajinské jaderné elektrárny. Oznámil to šéf centrální ruské agentury pro jadernou energetiku Rosatom Sergej Kirijenko, který nevyloučil, že část výrobních kapacit novosibirského podniku by mohla být přenesena na Ukrajinu.

Putin v pondělí při krátké návštěvě Ukrajiny navrhl ambiciózní projekt spolupráce obou zemí v oblasti jaderné energetiky. Podle Putina Rusko vybízí k vytvoření "velkého holdingu, který by zahrnoval výrobu jaderné energie, jaderné strojírenství i obsluhu celého jaderného cyklu", tedy produkci a skladování jaderného paliva.

Od únorových prezidentských voleb na Ukrajině, v nichž zvítězil spojenec Kremlu Viktor Janukovyč, se vztahy obou zemí rapidně zlepšily. Tento měsíc prezidenti obou zemí uzavřeli dohodu o prodloužení pronájmu krymské základny ruskému námořnictvu výměnou za slevu na ruský plyn.