Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) podle českého prezidenta Václava Klause nic důležitého nedělá. "Podle mého názoru by vůbec neměla existovat. Takže je pak jedno, kdo se dostává do jejích klíčových funkcí," řekl v rozhovoru pro nejnovější vydání týdeníku Euro, které vyjde v pondělí.
Do funkce viceprezidenta EBRD má po ukončení vládního angažmá nastoupit premiér Jan Fischer.
Fischer byl do funkce vybrán v mezinárodním konkurzu, kterého se zúčastnil na návrh ministra financí Eduarda Janoty a guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy. Správní rada EBRD by měla Fischerovu nominaci schválit 6. května.
Banka vznikla v roce 1991, aby pomohla bývalým komunistickým zemím v Evropě přejít od centrálně plánovaného na tržní hospodářství. Akcionáři EBRD je 61 zemí. Politici napříč politickým spektrem Fischerovi k nabídce funkce v EBRD pogratulovali.
Klaus v rozhovoru pro Euro poznamenal, že už když EBRD počátkem 90. let vznikala, byl k tomu kritický. "Za celé dvacetileté fungování EBRD ji Česká republika nijak nevyužívala, byla spíše pro problematičtější země na východ od nás," uvedl český prezident.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist