Problém jménem Řecko a nedůvěra v jeho záchranu nadále ovládají trhy. I kvůli tomu oslabil během úterý kurz eura na nejnižší hodnotu vůči dolaru od konce loňského dubna.

Euro oslabilo téměř o jedno procento, když se dostalo na denní minimum 1,3047, vyplývá z údajů agentury Reuters.

Pád eura "podkopal" i českou měnu, když se její kurz z ranní úrovně 25,55 propadl až k odpoledním 25,72 a vůči dolaru oslabila na 19,69 Kč/USD.

"Jedná se o nejslabší úroveň od počátku března," podotknul Jan Vejmělek, analytik Komerční banky. Slábnoucí koruna podle něj také snižuje šance na to, že by ČNB na čtvrtečním zasedání snížila svou klíčovou úrokovou sazbu pod úroveň eurozóny. 

Vedle nedůvěry v chystanou pomoc Řecku srážejí euro také obavy z možné další krize v slabších zemích na okraji eurozóny. To potvrzuje i úterní vývoj obchodů s dluhopisy. Řecké kontrakty CDS vzrostly o 34,5 bps k 681 bodům, ukazují data CMA DataVision. Hodnota implikuje 42procentní pravděpodobnost selhání země.

Mírně vzrostly zajišťovací kontrakty vůči Portugalsku, Španělsku, Itálii a Irsku. Desetileté dluhopisy vůči německým znovu rozšířily přirážku nad 6 % či 600 bazických bodů.

"Zdá se, že jde o nekonečné téma bezpečného nákupu, protože trh stále není přesvědčený o úsilí vlád vyřešit problémy zadlužení evropských států v čele s Řeckem," řekl Ole Hansen, analytik Saxo Bank. "Je to patrné na růstu rozdílu výnosů mezi německými dluhopisy a dluhopisy Španělska, Itálie nebo Portugalska."

Zlato zamířilo k výšinám

Nedůvěra vyhání k rekordním výšinám cenu zlata, které posunulo pětiměsíční maximum již v pondělí a v růstu pokračovalo i v úterý. Zlato vyšplhalo nad 1190 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu).

"Program finanční pomoci má jen získat čas, dlouhodobé problémy trvají i nadále. Také se zdá, že hráči na trhu očekávali větší pomoc," poznamenal již v pondělí k reakci finančních trhů na dohodu o záchraně Řecka analytik trhu komodit ve finančním ústavu Commerzbank Daniel Briesemann.

Trh dostává podle Michala Brožky z Raiffeisenbank i "kapky" v podobě dalších spekulací o rozšíření řeckých potíží do Španělska. "Nízká důvěra v to, že se Řecko dokáže změnit, je živnou půdou pro skeptické postoje," dodal. 

Pokles evropských trhů se projevil i na pražské burze, kde akcie odevzdaly ranní zisky. "Trhy dále znervózňují dluhy jihoevropských vlád," podotknul Daniel Marván z makléřské spolenčosti Fio. Index PX se během úterý dopoledne propadl o více než 2 procenta Kromě akcií Pegas Nonwovens oslabily všechny tituly.

Nevalné vyhlídky

"Lidé zpochybňují, zda je balík pro Řecko dostatečně velký," uvedl jeden z obchodníků s obligacemi. Připomněl, že obchodníci ještě nedávno hledali investice na periferii eurozóny, aby měli větší zisk. Analytici přitom připomínají, že Evropská centrální banka vyšla Řecku vstříc a pozastavila svůj minimální požadavek na rating řeckých dluhopisů.

Na druhou stranu ale připomínají, že stále přetrvávají silné obavy , jak se zemi podaří zavést tvrdá rozpočtová opatření, když odbory plánují další stávky, napsala agentura Reuters.

O víkendu se ministři financí eurozóny dohodli s Mezinárodním měnovým fondem na tom, že Řecku poskytnou balík finanční pomoci za celkových 110 miliard eur (zhruba 2,8 bilionu Kč).

Proti chystaným opatřením v úterý zahájili stávku státní úředníci a učitelé. Stávka, již třetí v pořadí, se dotkne také letecké dopravy, protože stávkují letoví kontroloři, pozemní dopravy, včetně městské, a námořní dopravy. Zavřeny jsou také nemocnice.