Ratingová agentura Moody's přezkoumává rating portugalských obligací Aa2 kvůli zhoršení veřejných financí a také kvůli dlouhodobým růstovým vyhlídkám země. Ve středu pak varovala, že během tří měsíců může snížit hodnocení dluhů Portugalska. Dodala, že známku může snížit o jeden, nejvýše dva stupně. Moody's předpokládá, že portugalskou revizi dokončí během tří měsíců.

Konkurenční ratingová agentura Standard & Poor's už Portugalsku ratingovou znánky snížila minulý týden. Hlavní rating srazila také o dva stupně, takže Portugalsko teď hodnotí známkou A-minus. To je čtyři stupně nad spekulativním pásmem. Náklady na obsluhu dluhu od té doby Portugalsku výrazně vzrostly.

Moody's varuje Portugalsko v době, kdy si finanční trhy začaly dělat starosti, zda se fiskální krize Řecka nerozšíří na jiné státy, připomněla agentura AP. Řecku hrozí finanční krach a je pod silným tlakem Evropské unie a mezinárodních finančních institucí, aby provedlo sérii razantních úsporných opatření.

Zpráva Moody´s spolu s předchozím varováním některých politiků pomohla ke zhoršení situace na finančních trzích. Euro se dále propadlo, když se dostává k úrovni 1,28 USD/EUR a je nejslabší za 13 měsíců. Podle agentury Bloomberg se dostalo až na 1,2806 USD/EUR, a je tak nejslabší od března 2009.

Česká koruna vůči euru atakuje úroveň 26 CZK/EUR s denním minimem 26,0520 CZK/EUR. Výrazně ztratila i k dolaru, kde se propadla nad 20 korun za dolar až k 20,24 CZK/USD. 

Výnosy portugalských dluhopisů postihl osud řeckých

Bezprostřední dopad negativních zpráv zasáhl i výnos na portugalských 10letých dluhopisech, který se vůči německým rozšířil na rekordních 280 bazických bodů. A zhoršil se výnos řeckých 10letých dluhopisů, které rozšiřují spread vůči 10letým německým dluhopisům přes 700 bazických bodů. Spready se ale zvětšovaly i částečně díky poklesu výnosů německých dluhopisů.

Tento vývoj ilustruje, jak daleko postoupila finanční nákaza řeckou dluhovou krizí, která se přenáší na další ohrožené ekonomiky eurozóny hlavně prostřednictvím trhu státních dluhopisů. Investoři se stále více obávají, že po Řecku budou zhoršováním platební schopnosti ohrožovány země jako Portugalsko nebo Španělsko.

Portugalsko také ve středu vydalo emisi krátkodobých dluhopisů. Špatné vyhlídky země, ale výrazně ovlivnily jejich úroky, které vzrostly proti předchozí emisi na čtyřnásobek. Šestiměsíční pokladniční poukázky se prodávaly v objemu 500 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Jejich úrokový výnos dosáhl 2,955 procenta proti pouhým 0,739 procenta z obdobné aukce těchto poukázek ze 3. března.

I přesto analytici považují dnešní aukci za celkem úspěšnou, protože se odhadovalo, že výnosy budou ještě vyšší. Na sekundárním trhu výnos těchto dluhopisů dosáhl těsně před aukcí až čtyř procent. Pozitivní bylo podle analytiků i to, že poptávka po dluhopisech byla 1,9krát vyšší než nabídka, třebaže nabízený objem byl vcelku nízký.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru