Světové ceny dál klesaly a americká ropa se propadla na více než dvouměsíční minimum k 78 dolarům za barel. Ropný trh je pod tlakem rizika šíření řecké dluhové krize na další země eurozóny a ceny ropy sráží rovněž růst dolarového kurzu vůči euru.

Americká lehká ropa WTI sestoupila během dne až na 78,24 dolaru za barel, nejníže od 1. března. Před 16. hodinou ztrácela asi 60 centů a byla kolem 79,35 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent oslabila o 40 centů na 82,20 USD.

Euro na 14měsíčním minimu

Nákaza dalších zemí eura řeckou krizí by oslabila celou evropskou ekonomiku, což vede investory k obavám o vyhlídky globální poptávky po energii. Kvůli krizi euro kleslo na nové 14měsíční minimum k dolaru. Silný dolar má tendenci ropu oslabovat, protože zdražuje nákupy ropy investorům, kteří kupují za jiné měny.

Kolem 16:30 euro vůči dolaru oslabilo o 0,6 procenta na 1,2736 USD. Předtím se propadlo až na 1,2690 USD, tedy na nejnižší úroveň od loňského března. Vůči švýcarskému franku euro kleslo o 1,7 procenta na historické minimum pod 1,41 CHF, napsala agentura Reuters.

Evropská centrální banka podle očekávání nechala základní úrokovou sazbu na historickém minimu jednoho procenta. Její šéf Jean-Claude Trichet rovněž uvedl, že banka neuvažovala o nákupech vládních dluhopisů, jež by mohly zmírnit řeckou dluhovou krizi a zabránit jejímu přenosu na další země eurozóny.

"Mnozí očekávají, že Portugalsko a možná Španělsko budou následovat Řecko a budou potřebovat pomoc od Evropské unie," uvedl analytik John Doyle ze společnosti Tempus Consulting. "Trichet byl ve svých výrocích velmi opatrný. Nenavrhl zatím žádná dodatečná opatření pro boj s dopady řecké dluhové krize," upozornil Mike Malpede z firmy Easy Forex.

Kvůli řecku také oslabily americké i evropské akcie. Přední evropský index FTSEurofirst 300 klesl dnes o 1,4 procenta na 10008,93 bodu, nejníže od 26. února. Trh sice Během dne přitom vystoupil až na 1031,5 bodu. Špatné výsledky byly i na Wall street. Kolem poledne newyorského času se Dow Jonesův index snížil o 0,8 procenta na zhruba 10.785 bodů. Širší index Standard & Poor's 500 klesl o 0,9 procenta na 1155 bodů a index technologického trhu Nasdaq Composite o procento na 2379 bodů.