Na solidní makrodata a firemní výsledky se rychle zapomnělo a reakce trhu na některé spekulace ukázala jak moc zůstávají investoři citliví na řeckou krizi a možnou nákazu do dalších zemí eurozóny dokonce i poté, co je z větší části gigantický záchranný balíček pro Atény připraven.

Akcie bank zažívaly peklo. Pod tlak se dostal i sektor těžařů v reakci na zprávu, že se australská vládá chystá uvalit na firmy z tohoto oboru vyšší daň. Trh zasáhla rovnež fáma, že Španělsko žádá MMF o finanční pomoc. Přestože tato spekulace byla mluvčím MMF označena za nepravdivou, rostoucí nervozita a tomu odpovídající volatilita tvrdě zasáhla sentiment účastníků trhu.

Čtvrtek jen pro otrlé

Sledování čtvrtečního obchodování však bylo skutečně pouze pro otrlé. Po ztrátové evropské seanci, která nevybočovala z týdenního průměru, přinesla ta americká doslova šok. Po nenápadném úvodu se v druhé půlce seance během několika minut strhla panická prodejní smršť.

Index Dow Jones se na okamžik zřítil o hrozivých téměř 1000 bodů (-9%). Propad byl tak brutální, že ho trh vysvětloval chybou některého z velkých obchodníků nebo chybou burzovních systémů. New Yorská burza chybu systémů odmítla. Propastný pád sice spustil počítačové nákupy a indexy se alespoň zčásti zotavily, ale i tak všechny zavíraly o více než 3% níže.

Americké akciové trhy odevzdaly prakticky veškeré nárůsty z tohoto roku, evropské burzovní indexy se již pohybují v záporných hodnotách.

Dohoda - nedohoda, trhy se řídí vlastní logikou

Ani oficiální dohoda mezi Evropskou unií, MMF a Řeckem nebyla schopná vytvořit pozitivní momentum pro euro. Tlak na euro vzrostl na dvou frontách. Za prvé hrozí, že situace v samotném Řecku se může vymknout z kontroly a za druhé vzrostly obavy o rozšíření krize do dalších evropských zemí.

Výnosy portugalských a španělských dluhopisů výrazně rostly zatímco na druhé straně výnosy u německých státních dluhopisů zaznamenaly nová minima. Při bližším pohledu je to právě struktura záchranného programu pro Řecko, která zvyšuje riziko nákazy. Všechny země euroskupiny přispějí do finančního balíčku podle jejich kapitálového podílu v ECB. To ale znamená, že dokonce i země které jsou sami ohrožené budou dále oslabeny záchranným programem.

Španělsko jako čtvrtý největší účastník ECB čelí placení téměř 10 mld. eur. Je nepodstatné, že Španělsko obdrží za svou půjčku úrok, protože nejprve bude muset sehnat peníze na kapitálovém trhu - navíc k svému vlastnímu deficitu. Euro dramaticky oslabilo na 14-měsíční minimum vůči dolaru a kurz eur/usd se během týdne dostal dokonce pod hodnotu 1,2700.

Zlatá jistota

Zlato posloužilo opět jako bezpečný azyl a investiční poptávka vytlačila během týdne jeho cenu (i přes mohutně posilující dolar) na nové roční maximum 1200 dolarů za trojskou unci.

Největší na burze obchodovaný fond zlata SPDR Gold Trust navýšil své zásoby o 7 tun a dosáhl tak nového rekordu 1166 tun zlata. Vzhledem k současné nejistotě na finančních trzích by si mělo zlato udržet přízeň hráčů na trhu.

Silný dolar a padající akciové trhy nakonec zlomily cenu ropy a kontrakt na WTI propadl až na 77 dolarů za barel. Ukazuje se, že předchozí růst ceny byl tažen finanční poptávkou a ne fyzickým nedostatkem na trhu ropy.