Pražská burza v pondělí korigovala ztráty z minulého týdne a prudce vzrostla. Index PX přidal 7,52 procenta na 1232,8 bodu, vyplývá z údajů burzy. Pražská burza rostla v souladu s vývojem na hlavních evropských trzích, které si rovněž připisují vysoké zisky díky záchrannému balíku za 750 miliard eur stabilizujícímu eurozónu.
Podle analytika Komerční banky Josefa Němého jde o největší jednodenní růst pražské burzy od října roku 2008 a zároveň jeden z nejúspěšnějších dnů v celé její historii.
"Zatímco ve čtvrtek a v pátek jsme pozorovali skepsi a pesimismus, dnes všude panuje euforie. Země EU a MMF se totiž dohodly na záchranném balíku ve výši 750 miliard eur, jenž má zabránit rozšíření dluhové krize Řecka. To je tak velký balík, že by měl zalepit všechny díry na jihu Evropy. To uklidnilo mnoho investorů. Navíc v dolarech je částka ještě vyšší a už se mluví o 1000 miliardách, což je skvělý marketingový tah," uvedl hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora.
Garance podpořila hlavně finanční tituly, pozadu nezůstávají ale ani zástupci energetického sektoru. Akcie Erste Bank v Praze během dneška přidaly bezmála 15 procent na 830 Kč. "Titul otvíral na 775 korun a v závěru seance se dokonce dostal přes 820 korun. V pátek v závěru se přitom akcie největší rakouské banky daly v Praze nakoupit i za 725 Kč," poznamenal Josef Kohout z Patria Finance.
Komerční Banka byla poněkud defenzivnější a polepšila si o 6,63 procenta na rovných 3700 korun. Dařilo se i těžební společností NWR, která posílila o bezmála 12 procent na 265,50 Kč. O téměř pět procent na 929 Kč posílily také akcie společnosti ČEZ, která v úterý před otevřením trhů oznámí své výsledky za 1. čtvrtletí. Trh čeká v průměru pokles zisku téměř o deset procent.
Ani v oblasti hodnoty všech obchodů nebylo pondělí pro pražskou burzu podle Kohouta nezajímavé. Objem obchodů dosáhl nemalých 2,82 miliardy korun, když první miliarda trhem protekla za méně než hodinu.
Dařilo se také burzám za Atlantikem. Americké akcie dopoledne držely prakticky všechny zisky, s nimiž den zahájily. Trh těží z všeobecné euforie, která zachvátila burzy po celém světě díky zprávě, že Evropská unie se dohodla na vytvoření masivního stabilizačního fondu, který má zabránit šíření takových krizí, s jakou se teď potýká Řecko. Část analytiků ale upozorňuje na riziko, že trh může hnát vzhůru pouze takzvaná likvidace krátkých pozic a indexy se vrátí k poklesu.
Ve 12:00 EDT (18:00 SELČ) se Dow Jonesův index pohyboval kolem 10.810 bodů a proti předchozímu závěru vykazoval růst o 4,1 procenta. Širší index S&P 500 měl zisk asi 4,5 procenta a dostal se na 1160 bodů, podobně index Nasdaq Composite zpevnil o 4,7 procenta na 2371 bodů.
Američtí analytici si všímají hlavně toho, že celková částka potenciální pomoci zemím eurozóny převyšuje částku, kterou za účelem podpory svého finančního systému už v roce 2008 přijaly Spojené státy. Takzvaný program TARP (Troubled Asset Relief Program) měl k dispozici přibližně 700 miliard dolarů (asi 13,8 bilionu Kč).
Největší zájem byl dnes o akcie bank a jejich index S&P Financial kolem poledne vykazoval zisk asi 5,6 procenta. Například akcie Bank of America si připsaly kolem sedmi procent, Citigroup zhruba šest procent a JPMorgan Chase asi čtyři procenta.
Analytici ale podotýkají, že v dlouhodobém výhledu se toho moc nemění a ještě se uvidí, zda se evropské země budou schopny s vysokými dluhy vypořádat. Techničtí analytici upozorňují, že trh našel důvod k tomu, aby smazal část vysokých ztrát z minulého týdne a vrátil se k poklesu. Růst by se podle nich mohl obnovit až v létě.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist