Které banky jsou vyšetřovány

Noví podezřelí
Podle amerických médií jsou vyšetřovány banky JPMorgan & Chase, Deutsche Bank, UBS, Citigroup, Credit Suisse, Credit Agricole a Merrill Lynch. Prověřovány jsou také ratingové agentury Standard & Poor‘s, Fitch a Moody‘s.

Případ Morgan Stanley
Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) zahájila již ve středu vyšetřování banky Morgan Stanley, kterou podezřívá z podvodů při prodeji finančních derivátů.

Precedens Goldman Sachs
Zatím jedinou bankou, kterou SEC kvůli podvádění klientů obvinila, je společnost Goldman Sachs. Její šéf Lloyd Blankfein musel také vypovídat o praktikách banky před zvláštním podvýborem Senátu amerického Kongresu.

Aféra Goldman Sachs, která měla podle Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) podvádět své klienty, může být jen špičkou ledovce. Kvůli podezřelým prodejům finančních derivátů jsou vyšetřovány i další klíčové banky na Wall Streetu.

Podle listu New York Times newyorský státní zástupce Andrew Cuomo, který se mj. podílel u vyšetřovaní finančního "podvodu století" Bernie Madoffa, vyšetřuje hned osm bank včetně Goldman Sachs, Morgan Stanley nebo UBS.

Státní zástupce je podezírá z toho, že záměrně poskytovaly ratingovým agenturám zavádějící informace o některých cenných papírech z jejich portfolia, aby získaly lepší hodnocení.

Za co mohou ratingové agentury?

Předmětem vyšetřování mají být i samotné ratingové agentury Fitch, Standard & Poor‘s a Moody‘s, které finanční produkty podezřelých bank hodnotily.

V nepořádku je podle Cuoma i jednání zmíněných bank vůči zaměstnancům ratingových agentur. Goldmani měli například nabízet zaměstnacům agentury Fitch miliony dolarů za to, že upraví rating jejich produktů.

Právě dobrá hodnocení rizikových finančních derivátů byla jednou z příčin rozpoutání největší ekonomické krize od druhé světové války. Investoři na ratingy agentur spoléhali a tyto sázky je pak stály miliardy dolarů.

Nákaza se šíří od Goldman Sachsk dalším

Nezávisle na státním zástupci pokračuje s vyšetřováním prodeje finančních derivátů i SEC. Ta už zahájila civilní vyšetřování s bankami JPMorgan & Chase, Citigroup, Deutsche Bank a UBS.

Komise banky podezřívá z toho, z čeho viní banku Goldman Sachs, tedy že nabízely svým klientům hypoteční deriváty, kterým samy nevěřily a sázely na pokles jejich hodnoty. Vyšetřování SEC ve středu rozšířila i na banku Morgan Stanley.

Komise se chce zaměřit především na produkty, kterým obchodníci přezdívali "mrtví prezidenti“, tedy hypotečním derivátům pojmenovaných po dvou zemřelých prezidentech Spojených států Jamesi Buchananovi a Andrew Jacksonovi.

Šéf banky James Gorman ale jakékoli provinění společnosti odmítl. "Nebyli jsme americkými federálními úřady o vyšetřování dosud infromováni,“ řekl Gorman na tiskové konferenci v Tokiu. Ostatní banky i vyšetřovatelé odmítají situaci komentovat.

Banka Morgan Stanley přitom nepatřila k největším hráčům na trhu s hypotečními deriváty. Přestože na "mrtvých prezidentech“ vydělala, její zisky z těchto obchodů podle deníku Wall Street Journal zcela zastínila ztráta ve výši devět miliard dolarů, které v roce 2007 vsadila na růst hypotečního trhu.

Američtí senátoři v současnosti projednávají o reformě finanční regulace, která by napříště měla podobným potížím zabránit. Opoziční republikáni, bez jejichž hlasů reformu nelze schválit, ale kritizují příliš velké pravomoci, které by zákon dal úřadům. Zatím tak není jisté, jak moc velké pravomoci nakonec americká vláda získá pro kontrolu Wall Streetu. Sněmovna reprezentantů již svou verzi reformy schválila, pokud ji Senát bude následovat, budou se obě komory Kongresu muset dohodnout na kompromisním znění.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist