Generální ředitel největší německé banky Deutsche Bank Josef Ackermann vyjádřil své pochybnosti nad tím, že Řecko splatí dluhy. Stabilizační fond podle něj pomůže stabilizovat situaci ve Španělsku a Itálii, zatímco s Portugalskem to bude obtížnější. Informace poskytla agentura Reuters.

Ackermann je jedním z nejvlivnějších bankéřů v Evropě a mimo jiné se podílel na pomoci, kterou pro Řecko připravil soukromý sektor. Ackermann je také pravou rukou kancléřky Angely Merkelové, které radil, jak má její kabinet reagovat na krizi.

Eurozóna se minulý víkend dohodla na vytvoření fondu, který by měl mít k dispozici až 750 miliard eur (asi 19,1 bilionu Kč). Fond by však sloužil pouze jako záchranná síť, která by sloužila pro případy, kdy by některá z členských zemí byla v tak vážných finančních problémech, že by je nebyla schopna vyřešit sama.

Řecko bylo nuceno zavést drastická úsporná opatření výměnou za mezinárodní pomoc, která je rozložena do tří let. Další snižování výdajů se ale nelíbí občanům, kteří proti úsporným krokům mohutně protestují.

Řecko zachrání jen "neuvěřitelné úsilí"

"Zda bude Řecko během toho období skutečně v takové pozici, aby ukázalo odhodlanost a vydalo ze sebe to úsilí, o tom já pochybuji," řekl Ackermann a dodal, že něco takového bude vyžadovat "neuvěřitelné úsilí". Pokud by Řecko neuspělo, dopady by mohou být znát i v ostatních zemích. To by pak mohlo vést k "určité krizi", cituje bankéře v anglickém přepisu Reuters.

Díky stabilizačnímu fondu v objemu až 750 miliard eur, který je rovněž výsledkem intervence evropských lídrů v současné dluhové krizi Řecka, Ackermann věří, že Itálie a Španělsko budou dost silné na to, aby své dluhy mohly dál obsluhovat. Tím se podle Ackermanna sníží pravděpodobnost takzvané nákazy dalších zemí.

Evropa musí podle bankéře zvýšit úsilí, aby finanční situaci Řecka změnila a zabránila nutnosti restrukturalizace řeckých dluhů. To by totiž ublížilo i německým bankám. Navzdory turbulencím z poslední doby zůstává eurozóna silnější než Spojené státy nebo Velká Británie, řekl Ackermann. Především Německo se svou silnou závislostí na exportu bude mít podle něj prospěch ze slabšího eura.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist