SPECIÁL
Učte se s Finweb.cz
ŠKOLA INVESTOVÁNÍ

Kontrakty na vyrovnání rozdílů (CFD – contract for difference) už jsou s námi dvě desítky let a za tu dobu si našly mnoho příznivců, kterým umožnily obchodovat nejrůznější podkladová aktiva včetně měnových párů, komodit, akcií i akciových indexů.

Kontrakt na vyrovnání rozdílu je smlouvou uzavřenou mezi klientem a poskytovatelem CFD kontraktu za účelem výměny rozdílu mezi otevírací a zavírací cenou finančního instrumentu obchodovaného podkladového aktiva.

Umožňuje obchodování na páku a tzv. shortování, což je spekulace na pokles finančního aktiva. CFD jsou derivátovým produktem, což v podstatě znamená, že samotné obchody se netýkají přímo podkladového aktiva, ale navázaného produktu na podkladové aktivum.

Nový přístup k obchodování akcií pomocí CFD

Přímý přístup na trh (DMA – direct market access) znamená automatické propojení mezi klientem, makléřem a burzou, které umožňuje obchodníkovi přímý přístup na burzu. Tento koncept byl zaveden z důvodu rozdílů mezi aktuální cenou tvůrce trhu a cenou podkladového aktiva na burze.

V případě DMA broker garantuje, že obchod na mimoburzovním trhu provede za stejných podmínek jako na burze. Nabízí tedy záruku plnění ve stejné částce, jako by obchodník dostal přímým obchodováním akcií. Díky tomu hodnota pozice CFD kontraktu plně následuje vývoj ceny svého podkladového aktiva. Kontrakt je stále uzavřen mezi obchodníkem a brokerem, což znamená, že obchodník fyzicky nevlastní podkladové aktivum – v našem případě akcie, ale vlastní jejich derivát.

Schéma: princip nového přístupu k obchodování akcií pomocí CFD DMA

Výhody a nevýhody CFD DMA

DMA v sobě slučuje jak výhody obchodování s CFD deriváty, tak výhody přímé držby akcií. Dosud byli obchodníci při obchodování akcií pomocí derivátu CFD ochuzeni o dividendy. S novým přístupem se tuto nevýhodu podařilo odstranit. Systém CFD DMA přináší i další výhody:

  • Okamžitá realizace příkazu za aktuální cenu
  • Transparentní ceny
  • Nárok na výplatu dividend
  • Využití pákového efektu
  • Vysoká likvidita 
  • Aktuální burzovní data 
  • Nízké provize

CFD nabízejí možnost realizovat investici pomocí obchodování na marži. Musíte složit pouze částečnou hodnotu kontraktu, a přesto si zachováte plnou tržní expozici. Samozřejmě, že i standardní investice na margin lze v případě přímých investicí do akcií použít, za tyto půjčené peníze však obchodník musí platit úrok. Za finanční páku se však žádný úrok neplatí.

Ani finanční páka však není bez rizika. Stejně jako množí zisky v případě dobrých obchodů, tak v případě pohybu trhu opačným směrem způsobuje vyšší ztráty. Proto je nutné i s finanční pákou obchodovat obezřetně. Samozřejmostí jsou také příkazy stop loss (zastavení ztráty) a take profit (realizace zisku) umožňují zdokonalit obchodní strategii. Nevýhodou v České republice je nemožnost využití šestiměsíčního daňového testu. Pokud se ovšem akcie obchodují krátkodobě, nemá tento aspekt obchodování derivátů žádný vliv.

Výhody obchodování CFD kontraktů na akcie se se systémem DMA ještě zvýšily. Pomocí přímého přístup na trh se CFD kontrakty stávají více než rovnocenným soupeřem nákupu samotných akcií. CFD kontrakty jsou flexibilnější, obchodují se snadno na krátkou i dlouhou stranu a systém finanční páky ušetří úroky všem, kteří by si na obchodování brali půjčku.