Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) zlepšila výhled letošního růstu mladých tržních ekonomik v oblasti východní Evropy a Kavkazu na 3,7 procenta. Proces oživení ale bude pomalý a některé země si dokonce povedou hůř, než se banka domnívala v předchozí lednové předpovědi.

EBRD až dosud předpokládala, že oblast letos vykáže růst o 3,3 procenta. Pro příští rok nyní banka očekává růst oblasti o čtyři procenta. EBRD opravila i odhad loňského hospodářského poklesu oblasti. Nyní zde banka uvádí snížení o 5,5 procenta, v lednu to bylo 6,1 procenta.

Rumunsko a Bulhrasko oslabí 

Za celkovým zlepšením výhledu pro letošek stojí především lepší situace velkých zemí skupiny, které se z hospodářských potíží minulých dvou let zotavují rychleji. Týká se to hlavně Ruska, Turecka anebo Polska, ale také Maďarska a Ukrajiny.

Lépe si povede i Slovensko, kde EBRD zvýšila odhad růstu ekonomiky na letošní rok z 2,8 procenta na 3,4 procenta. Naopak hospodářský růst v Rumunsku a Bulharsku, což jsou dva nejmladší členové Evropské unie, bude proti původním odhadům slabší. To jen podtrhuje rozdíly, které existují ve všech 29 zemích, kde EBRD působí.

Česká republika v aktualizovaném výhledu není, protože EBRD už ji počítá mezi vyspělé země.

Nejisté oživení 

"Země východní Evropy před sebou mají nejisté období oživení z globální hospodářské krize. V jednotlivých zemích se zvyšují rozdíly v tempu růstu a objevují se nová rizika, která pramení z fiskálního tlaku a fiskální rozkolísanosti v západní Evropě," uvedla EBRD. Střední Evropa se dostává z nejhlubší recese od pádu komunismu.

Hospodářské oživení v zemích střední a východní Evropy může nyní značně zkomplikovat nepříznivá situace v eurozóně. Kvůli dluhovým problémům Řecka totiž upadly v nemilost investorů i další západoevropské země, které mají vysoké dluhy. Týká se to hlavně Portugalska a Španělska, značně zadlužené jsou ale také Irsko nebo Itálie.

"Krize v Řecku se v regionu mladých tržních ekonomik zatím nijak výrazně neprojevila; pořád ještě se to ale může stát, hlavně v zemích jihovýchodní Evropy, kde jsou výrazně zastoupeny řecké banky," uvádí se v aktualizované zprávě banky.

EBRD byla založena po skončení studené války a v roce 1991 zahájila činnost. Jejím posláním je pomoci bývalým komunistickým zemím v Evropě s přechodem na tržní hospodářství. Akcionáři bank je 60 členských zemí, k nimž patří i Česká republika. Do nejužšího vedení banky byl nedávno vybrán český premiér Jan Fischer, který bude od září viceprezidentem EBRD. Sídlo banky je v Londýně.