Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) zlepšila výhled letošního růstu mladých tržních ekonomik v oblasti východní Evropy a Kavkazu na 3,7 procenta. Proces oživení ale bude pomalý a některé země si dokonce povedou hůř, než se banka domnívala v předchozí lednové předpovědi.
EBRD až dosud předpokládala, že oblast letos vykáže růst o 3,3 procenta. Pro příští rok nyní banka očekává růst oblasti o čtyři procenta. EBRD opravila i odhad loňského hospodářského poklesu oblasti. Nyní zde banka uvádí snížení o 5,5 procenta, v lednu to bylo 6,1 procenta.
Rumunsko a Bulhrasko oslabí
Za celkovým zlepšením výhledu pro letošek stojí především lepší situace velkých zemí skupiny, které se z hospodářských potíží minulých dvou let zotavují rychleji. Týká se to hlavně Ruska, Turecka anebo Polska, ale také Maďarska a Ukrajiny.
Lépe si povede i Slovensko, kde EBRD zvýšila odhad růstu ekonomiky na letošní rok z 2,8 procenta na 3,4 procenta. Naopak hospodářský růst v Rumunsku a Bulharsku, což jsou dva nejmladší členové Evropské unie, bude proti původním odhadům slabší. To jen podtrhuje rozdíly, které existují ve všech 29 zemích, kde EBRD působí.
Česká republika v aktualizovaném výhledu není, protože EBRD už ji počítá mezi vyspělé země.
Nejisté oživení
"Země východní Evropy před sebou mají nejisté období oživení z globální hospodářské krize. V jednotlivých zemích se zvyšují rozdíly v tempu růstu a objevují se nová rizika, která pramení z fiskálního tlaku a fiskální rozkolísanosti v západní Evropě," uvedla EBRD. Střední Evropa se dostává z nejhlubší recese od pádu komunismu.
Hospodářské oživení v zemích střední a východní Evropy může nyní značně zkomplikovat nepříznivá situace v eurozóně. Kvůli dluhovým problémům Řecka totiž upadly v nemilost investorů i další západoevropské země, které mají vysoké dluhy. Týká se to hlavně Portugalska a Španělska, značně zadlužené jsou ale také Irsko nebo Itálie.
"Krize v Řecku se v regionu mladých tržních ekonomik zatím nijak výrazně neprojevila; pořád ještě se to ale může stát, hlavně v zemích jihovýchodní Evropy, kde jsou výrazně zastoupeny řecké banky," uvádí se v aktualizované zprávě banky.
EBRD byla založena po skončení studené války a v roce 1991 zahájila činnost. Jejím posláním je pomoci bývalým komunistickým zemím v Evropě s přechodem na tržní hospodářství. Akcionáři bank je 60 členských zemí, k nimž patří i Česká republika. Do nejužšího vedení banky byl nedávno vybrán český premiér Jan Fischer, který bude od září viceprezidentem EBRD. Sídlo banky je v Londýně.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist