Akciové trhy byly zasaženy krizí státních dluhů (S&P500 -12 %, MSCI EM -12 %, Nikkei225 -11 %), ale nyní znovu nabírají sílu. Jejich propad byl způsoben krátkodobou obavou z toho, že se dluhová krize rozšíří, a neměl oporu ve fundamentálních faktorech v oblasti firemních zisků.

Výsledková sezóna v USA a v Evropě je téměř u konce a výsledky jsou znovu velmi dobré s významnými pozitivními překvapeními směrem nahoru.

Očekáváme, že toto schéma se bude opakovat přinejmenším ještě v příští výsledkové sezóně a možná dokonce v několika příštích, což povede k růstu akciových trhů, u indexu S&P500 k testování úrovně 1225 a s největší pravděpodobností k dosažení nových maxim (1250).

V druhé polovině roku však pod vlivem makroekonomických faktorů očekáváme určitou korekci tohoto trendu.

Podcenění síly firemních zisků

Další výsledková sezóna se blíží ke svému konci – jak v Evropě, tak v USA a byla to další vynikající sezóna. Téměř všechny společnosti indexu S&P500 (434/496), které výsledky oznamují, překonávají naše vysoká očekávání a cupují předpoklady analytiků na kousky:

- 77 % všech společností předčilo očekávání
- pouze 7 % oznámilo zisky v souladu s odhady
- pouze 16 % všech výsledků nenaplnilo očekávání
- tržby vzrostly meziročně o 11,8 %
- tržby po vyloučení finančních společností vzrostly meziročně o 13,1 %

V tomto čtvrtletí byly tržby hlavním sledovaným parametrem, protože i nadále vidíme, že společnosti překonávají očekávání díky snižování nákladů. Jednotkové mzdové náklady byly znovu velmi nízké, což ukazuje na omezený nábor nových pracovníků a opatrnost většiny podniků. To se samozřejmě promítá i do konečného výsledku.

Tržby však začaly trochu stoupat, i když pravděpodobně ne tak výrazně, jak by si někteří v této fázi oživení představovali. Tržby na akcii u společností indexu S&P500 budou o pouhá 2 % vyšší než vloni. To v konečném důsledku znamená oživení ve tvaru písmene L. Zatímco provozní zisk na akcii (EPS) by měl meziročně vzrůst o 90 %, růst tržeb na akcii je téměř nulový. Je však důležité poznamenat, že v případě oživení z roku 2003 se tržby ode dna výrazně odrazily až v pozdějších fázích.

Hlavní hnací silou růstu v posledních 18 měsících bylo poměrně významné podcenění síly firemních zisků a otázkou zjevně zůstává, zda toto významné podceňování výsledků firem bude pokračovat i nadále. V nadcházejících čtvrtletích očekáváme pokračování tohoto trendu; negativismus a skepse ohledně zisků společností zůstávají stále na poměrně vysoké úrovni a to znamená, že firmy budou pravděpodobně i nadále překvapovat lepšími výsledky, což povede k růstu akcií. V otázce, zda tomu tak bude i v druhé polovině roku, jsme však skeptičtí.