Hledání receptu, jak zklidnit rozbouřené finanční trhy a jak vyřešit dluhovou krizi v Evropě, nastartovalo širokou diskusi. Na druhou stranu ale taková snaha ukazuje, jak křehká je evropská jednota.

Emoce mezi státy, které se bezprostředně projevily i poklesem eura, rozdmýchalo Německo, když náhle a nečekaně z úterý na středu zakázalo investorům sázky na pokles některých cenných papírů. Zároveň už mají Němci nachystaný několikabodový plán, kterým chějí "zachránit" Evropu, jejíž společná měna je podle kancléřky Angely Merkelové v ohrožení.

Německé kroky však vyvolaly negativní reakci, a to jak na trzích, kde akciové trhy klesly a euro znovu oslabilo, tak u zástupců členských států unie i představitelů některých institucí. Rozhodnutí Berlína prohlubuje rozpory mezi jednotlivými státy EU a ukazuje, že dluhová krize v unii, jež se nejsilněji projevila v bankrotujícím Řecku, je ve skutečnosti horší, než se v současnosti zdá.

"Němci se cítí totálně izolování a nepochopení. Propast mezi členskými státy EU by mohla postoj Německa k unii ještě více vyhrotit a Němci by se mohli ponořit do sebe," uvedla v deníku Financial Times Katinka Baryshová z londýnského think tanku CER (Centre for European Reform).

Francie: Euro je  solidní

Velkou nevoli vyvolali Němci u druhé největší evropské ekonomiky - Francie. Její ministryně hospodářství a financí Christine Lagardeová ve čtvrtek pro rozhlasovou stanici RTL uvedla, že nesdílí názor Merkelové, že se euro nachází v nebezpečí.

"Rozhodně si nemyslím, že euro je v nebezpečí. Euro je solidní a důvěryhodná měna,"prohlásil ministryně na RTL.

Ta se ohradila proti náhlému zákazu tzv. krátkých obchodů již o den dříve. "Očekávala bych, že každý, kdo něco takového chystá, se s partnery alespoň předem poradí," vzkázala ve středu Lagardeová do Berlína.

Podle některých názorů se Merkelová snažila uklidnit především vlastní obyvatele a politickou scénu. S rostoucí nespokojeností daňových poplatníků v Německu pak roste i nepochopení mezi Berlínem, Paříží a dalšími evropskými vládami.

"Německo redukuje problémy eurozóny jen na špatnou rozpočtovou disciplínu a útoky spekulantů, mnoho profesionálních ekonomů ovšem věří, že problémy jsou výsledkem vnitřních nerovnováh, které se vymknuly kontrole," píše k tomu čtvrteční vydání deníku Financial Times Deutschland.

Čeká se na další plán

Merkelová v německém parlamentu mj. prohlásila, že nynější problémy společné měny jsou největší zkouškou Evropy od podpisu římských smluv, kterými vzniklo Evropské hospodářské společenství. I proto již mají Němci plán, který by měl celou krizi "vyřešit".

Lagardeová uvedla, že sice podporuje plány Merkelové na uskutečnění řady opatření na podporu eura a ekonomiky eurozóny, znovu však potvrdila, že Francie se nepřipojí k úternímu rozhodnutí Německa zakázat spekulace na pokles některých akcií a vládních dluhopisů.

Ministři financí Evropské unie pod vedením unijního prezidenta Hermana Van Rompuye budou v pátek v Bruselu jednat o krizi, která v současnosti otřásá eurozónou i celou EU. Takzvaná operační skupina, jejíž sestavení odsouhlasili v březnu lídři členských států, se sice původně měla zabývat návrhy na změnu unijních rozpočtových a hospodářských pravidel, pod tlakem posledních událostí se pořad jednání ale nejspíš změní.

Jednostranný krok Německa by se měl nakonec stát hlavním tématem jednání v Bruselu, s původním tématem, kterým bylo posilování hospodářské spolupráce, navíc velmi úzce souvisí.

Trhy padají, euro znovu oslabuje

A zatímco mezi evropskými státníky a představiteli některých institucí létají různé výroky, trhy znovu zamířily do "červených vod". Záměr uklidnit je tak Merkelové nevyšel. "Není to ostatně poprvé, co se dobře míněné opatření zcela minulo účinkem. Je to podobné situaci, ve které se hysterická matka snaží zklidnit rozrušené dítě řevem 'buď prosím tě v klidu'," uvedl Jan Bureš, analytik Poštovní spořitelny.

Pražská burza ztratila 4 procenta

Akciové trhy v eurozóně se po mírném ranním vzestupu stočily zpět do mínusu, což se projevilo i na pražské burze. Ta se po nerozhodném dopoledním vývoji vydala v druhé polovině obchodního dne hluboce do záporného teritoria a index PX nakonec ztratil -4% na 1142 bodů. Tak jako včera patřilo k nejztrátovější emisi ve spadu NWR (215 Kč -10,97%).

S poklesem evropského bankovního sektoru ztrácela Erste Bank (750 Kč -7,2%) a Komerční banka (3350 Kč -4,2%). Stabilně se držely akcie Čezu (890 Kč -0,45%), když dnes obdržel zvýšenou cílovou cenu od JP Morgan na 1040 Kč z předchozích 950 Kč.
 

Podle Tomáše Otáhala, ze serveru Patria Finance klesá celá střední Evropa pod vlivem negativního sentimentu z USA. "Nejslabšími sektory jsou dnes komodity a finance. Díky averzi k riziku tak překonávají trh defenzivní tituly jako telekomunikace nebo farmaceutický sektor," uvedl analytik.

Podpora balíčku v německém parlamentu není jistá

Nejistota se podepisuje i na kursu eura. V 17:00 SELČ euro vůči dolaru kleslo o 0,77 procenta na 1,2330 USD a k jenu se propadlo o 3,21 procenta na 110,43 JPY. Investoři se podle analytiků bojí, že další evropské země zavedou podobné regulace obchodů s akciemi a obligacemi jako Německo. 

Jak upozornil Tomáš Rojik, analytik Fio od prosince 2009 si nedokázal měnový pár EUR/USD připsat jediný ziskový měsíc.  

Podle Bureše nulová koordinace a náhlost regulace ze strany Německa spíše vyvolávají obavy, zda německá kancléřka náhodou neví něco víc než trhy a nesnaží se tak dopředu preventivně chránit německý finanční systém. "Přijatá opatření mohou být odrazem nejisté podpory pro mega-záchranný balík v německém parlamentu."

O zárukách v hodnotě 440 miliard eur má totiž hlasovat německý parlament v pátek a podle názorů podpora tentokrát nemusí být úplně jistá. "Německé NE balíku by mohlo rozpoutat v eurozóně pravé peklo," dodává Bureš.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist