Když nejde o sopku, jde o British Airways. To si v uplynulých měsících mohou říkat cestující ve Velké Británii, kde bude v pondělí znovu ochromena letecká doprava. Začne totiž série stávek palubního personálu britské letecké společnosti British Airways, která ji již naplánovala už dříve. V neděli to podle britských médií potvrdil tajemník odborového svazu Unite Tony Woodley. Dodal, že neexistuje šance na rychlé obnovení rozhovorů s vedením podniku, které v sobotu "katastrofálně" ztroskotaly.

Generální ředitel British Airways Willie Walsh přitom ještě dopoledne vyjádřil naději na odvrácení stávky. Rozhovory s odboráři byly v sobotu přerušeny poté, co na ně pronikli demonstranti.

Plánované stávky jsou důsledkem sporů ohledně mezd a pracovních podmínek. Odborový svaz Unite ve čtvrtek uspěl s odvoláním proti soudnímu zákazu stávek. Odboráři se chtějí v pondělí pustit do pětidenní stávky.

Další pětidenní stávky by se měly konat od 30. května a od 5. června. Palubní personál British Airways již stávkoval sedm dní v březnu, což firmu stálo 45 milionů liber (1,3 miliardy Kč).

Podle informací na stránkách společnosti nebude narušen provoz na letištích London City a London Gatwick. Rušení a změny letů se ale bude týkat londýnského Heathrow.

Společnost British Airways v pátek oznámila, že za uplynulý finanční rok, jenž skončil v březnu, vykázala rekordní ztrátu 531 milionů liber (téměř 16 miliard korun) kvůli nepříznivému počasí a negativním důsledkům stávek. Ztráta stoupla ze 401 milionů liber v předchozím finančním roce.

"Návrat podniku k ziskovosti vyžaduje trvalé změny v celé firmě a je zklamáním, že odborový svaz palubního personálu to nedokáže pochopit," uvedl při zveřejnění výsledků Walsh.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru