Světové ratingové agentury

Standard & Poors
Společnost se zhruba 40procentním tržním podílem vznikla v roce 1941 fúzí Standard Statistics Company a Poor's Publishing Company. Zaměřuje se na poskytování řady finančních služeb včetně investičních doporučení a ekonomických analýz. Má pobočky ve 23 zemích.

Moody's
Agentura má zhruba 40procentní podíl na světovém ratingovém trhu. Založil ji v roce 1914 John Moody. Vedle ratingů se nabízí ekonomické a finanční analýzy podniků, finančních institucí a zemí. Společnost působí ve 27 státech.

Fitch
Agentura s 16procentním podílem na světovém trhu ratingu je jednou ze tří částí finanční společnosti Fitch Group. Na trhu působí od roku 1913. Poskytuje poradenství a služby finančnímu sektoru.

České republice nehrozí v krátkodobém horizontu zhoršení ratingu. Před českými volbami se na tom shodli představitelé ratingových společností Fitch Ratings a Moody´s, kteří hodnotili stav české ekonomiky relativně příznivě.

"V této chvíli není na rating, pokud jde o stav státních financí, velký tlak," řekl analytik společnosti Moody´s Dietmar Hornung. "Rating České republiky je A1 se stabilním výhledem a nyní je tento rating skutečně stabilní," zdůraznil analytik.

"Je stabilní proto, že i když se veřejné finance v poslední době zhoršily, údaje o zadlužení jsou v porovnání s obdobnými zeměmi příznivé," řekl Hornung. Připomněl, že státní dluh Česka je asi 40 procent hrubého domácího produktu a deficit se loni blížil šesti procentům HDP.

Lepší nebo horší rating? Záleží na veřejných financích

"Úroveň českého deficitu a státního dluhu bude ve srovnání s mnoha zeměmi EU nadále příznivá, zejména v porovnání s některými slabšími členy eurozóny," řekl David Heslam z agentury Fitch Ratings. Připomněl, že agentura během globální krize potvrzovala rating dlouhodobých českých devizových závazků na úrovni A+ se stabilním výhledem.

I když existuje riziko zhoršení ratingu, stejnou měrou tu je potenciál pro jeho vylepšení, prohlásil Hornung. "Pokud se vládě podaří stabilizovat zadlužení a obnoví se růst, může nastat tlak na zlepšení ratingu a ve střednědobém horizontu by tento tlak mohl vést potenciálně k pozitivní změně," dodal Hornung.

Současně by ale České republice v případě nečinnosti mohlo hrozit i horší hodnocení. "Pokud by Česká republika nebyla dlouhodobě s to snížit strukturální deficit a současně by nebyla s to provést reformy ve zdravotnictví a v systému důchodů, pak by někdy později časem vznikl tlak na negativní změnu ratingu," řekl analytik.

Silné ekonomické základy země, včetně mírného rozpočtového deficitu a výše státního dluhu a silného bankovního sektoru, umožnily úřadům uvolnit měnovou a rozpočtovou politiku a podpořit tak ekonomiku zasaženou zhroucením globálního obchodu, uvedl Heslam z Fitch Ratings.

Pokud by ale prý nebyly zavedeny reformy, které by ve střednědobém horizontu snížily deficit, rostoucí státní dluh by mohl bránit zvýšení ratingu, k němuž by vybízely další faktory jako například přibližování v příjmech k průměru EU. Naopak by to mohlo časem oslabit důvěryhodnost úvěrů ČR.

Heslam také zdůraznil "nereformovaný penzijní systém v ČR" zejména v souvislosti s "nepříznivým demografickým profilem země a náklady na stárnoucí populaci"

"Nejdůležitější je stabilní vláda"

Více než rychlé sestavení vlády po volbách je podle Hornunga důležité, aby nakonec vznikla stabilní vláda, která bude usilovat o konsolidaci rozpočtu. "Je vždy dobré mít jasnou většinu a rychlý přechod k nové vládě. Ale z našeho pohledu nezáleží na několika týdnech, my hodnotíme střednědobou a dlouhodobou důvěryhodnost úvěrů, dodal.

Nová vláda se bude podle Hornunga potýkat se stejnými výzvami jako dosavadní. V zásadě jde o uchování ekonomické síly ČR a finanční síly vlády. V případě ekonomické síly je klíčové obnovení růstu a také to, aby se obnovilo přibližování úrovni průměru EU, které se dělo před začátkem krize.

Heslam připomněl, že obě hlavní strany, ČSSD a ODS, se zavázaly k dodržování posledního konvergenčního programu předloženého Evropské komisi. Ten předpokládá snížení schodku pod úroveň tří procent HDP v roce 2013. Ale podrobnosti, jak se bude deficit snižovat, nejsou k dispozici a budou zveřejněny až po volbách, podotkl Hornung.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru