Pojišťovny měly v pátek od klientů nahlášeno po velké vodě, která zasáhla minulý týden velkou část Moravy, 8257 pojistných událostí za celkem více než 770 milionů Kč. Přes 600 jich již vyřídily, včetně záloh vyplatily klientům 14 milionů Kč. Pojišťovny odhadly, že klienti nahlásí více než 18.600 škod za celkem 1,54 miliardy Kč, vyplývá ze statistiky, kterou zveřejnila Česká asociace pojišťoven.

Česká pojišťovna už po moravských záplavách eviduje přes 5500 případů za zhruba 280 milionů korun, řekl mluvčí ČP Václav Bálek. Téměř polovina škod už je podle něj prohlédnuta, mnohé z nich jsou zcela zlikvidovány. Předpokládá, že všechny škody bude mít pojišťovna nahlášené a prohlédnuté do poloviny druhého červnového týdne. Celkové záplavové skóre odhadl na 10.000 případů a zhruba 350 milionů korun.

Počty i výše povodňových škod nadále stoupají, uvedl mluvčí Generali Jiří Cívka. Ta má k dnešnímu dni nahlášeno přes 550 škod za 30 milionů korun. "Konečná čísla budeme znát nejdříve v druhé polovině června," podotkl. Už teď je podle něj jisté, že velká voda nejvíce postihla majitele rodinných domů, kteří dosud nahlásili 62 procent všech povodňových škod. Již polovině z nich zaplatili likvidátoři Generali způsobené škody, dodal.

Česká podnikatelská pojišťovna v souvislosti se záplavami registruje k dnešnímu dni téměř 150 nahlášených škod za více než 21 milionů Kč. Z celkového počtu hlášení eviduje dva případy zřícení skal a zeminy, deset případů krupobití, 16 případů vichřice. V naprosté většině případů jde ale o povodně a záplavy. Škoda představuje celkem 17 milionů korun, upozornila mluvčí ČPP Renata Svobodová.

Záplavy způsobily na Moravě a ve Slezsku podle prvních odhadů škody za téměř pět miliard korun. Jedna žena při nich zemřela, 11 lidí bylo zraněno a na 1200 lidí museli hasiči evakuovat z domovů. Nejhůře byl postižen Moravskoslezský kraj. Povodně ale silně poničily třeba také obec Troubky na Přerovsku, která se stala symbolem ničivých záplav před 13 lety.