Celkový počet klientů | 5 270 949 |
Počet sporožir. účtů | 2 831 002 |
z toho Osobních účtů | 1 827 361 |
Počet klientů přím. bankovnictví SERVIS 24 a BUSINESS 24 | 1 266 496 |
Počet karet | 3 240 303 |
z toho kreditních | 465 882 |
Zdroj: Výsledky ČS za 1. čtvrtletí 2010
Největší tuzemská banka Česká spořitelna chystá v souvislosti se změnou ceníku služeb od září zdražení řady poplatků.
"Ceny rozdělíme podle zvoleného způsobu komunikace s bankou, tedy především podle toho, zda jde o zautomatizovanou službu nebo o službu vyžadující manuální zásahy našich zaměstnanců, což bude mít mimo jiné za následek zvýšení poplatku za platební příkaz podaný přes sběrný box," uvedla banka v oznámení.
Zvýšení se týká některých poplatků, především u platebních příkazů nebo vedení účtu. Vyplývá to z oznámení banky na internetu. Naopak se banka rozhodla i zrušit nebo snížit některé poplatky, například vklad na vlastní účet v pobočce bude nyní zcela zdarma.
Změny se dotknou více jak 5 milionů klientů, přičemž nejvíce je pocítí majitelé sporožirových účtů, kterých je podle zprávy o hospodaření banky za 1. čtvrtletí více jak 2,8 milionu.
Nově by mělo být vedení sporožirového účtu za 20 korun měsíčně, dosud je zdarma. Díky tomu by si tak banka mohla přijít na více než 56 milionů korun, ale zdražení se podle mluvčí spořitelny Kristýna Havligerové dotkně jen zhruba milionu uživatelů sporožirových účtů.
Mění se poplatky hlavně na přepážce
Cena za převzetí platebního příkazu poštou nebo na přepážce se pak téměř zdvojnásobí z osmi na 15 korun. Spořitelna zdraží také vklad hotovosti na přepážce třetí osobou ze současných 45 na 65 korun. Obdobně zdraží i výběr hotovosti na přepážce. Za změnu souhlasu s inkasem nebo trvalého příkazu na přepážce bude banka účtovat 55 korun oproti současným 30 korunám.
Dražší bude také pro klienty výběr z bankomatu kreditní kartou nebo využití služby cashback, tedy výběr peněz u pokladny obchodníka při placení zboží kartou. Obě služby zdraží ze čtyř na šest korun. Banka přitom eviduje v oběhu přes 3,2 milionu karet, z toho je 465 tisíc kreditních.
Čtyřnásobně dražší bude od září poplatek za převzetí platebního příkazu prostřednictvím telefonního bankéře v systému přímého bankovnictví Servis 24. Dosud klienti za tuto službu platí 3,50 koruny, nově to bude 15 korun.
Dvojnásobně si klienti připlatí za vyrobení náhradní karty s původní dobou splatnosti v případě ztráty či odcizení. Cena za službu totiž vzroste ze sta na dvě stě korun.
Některé poplatky zmizí
Banka však nehodlá jen zdražovat, ale rozhodla se nově i některé poplatky zrušit. Například zruší poplatek za vklad na vlastní účet na pobočce nebo snižuje poplatek za zrychlený jednorázový příkaz k úhradě na pobočce.
Dobrou správou pro klienty je také, že zcela končí poplatek za účetní položku u hotovostních operací, což mimo jiné znamená, že vklad na vlastní účet na pobočce bude zcela zdarma (dosud osm korun).
Částečně zlevní (podle množství) i výběr platební kartou ČS v bankomatu jiné banky. Zatímci nyní platí klienti 25 korun plus 0,5 procenta z částky, tak nové je to bude stát jen jednorázových 40 korun. Při výběru vyšších částek tedy zaplatí méně než dosud, naopak při výběru řádově stovek korun si připlatí.
Sazby změnila i konkurence
Změny v sazebníku poplatků od 7. července oznámila nedávno například i Raiffeisenbank. Ta hodlá zvýšit některé poplatky za transakce nebo zdražit vedení eKonta, pokud klient nedosáhne na věrnostní výhody. Naopak z ceníku banky zmizí například platba za vklad na účet, která byla vyhlášena nejabsurdnějším bankovním poplatkem roku 2009, nebo poplatek za předčasné splacení spotřebitelského úvěru.
Jednorázová platba nově bude u eKonta Raiffeisenbank stát čtyři koruny oproti dosavadním třem korunám. Za provedení trvalého příkazu či SIPO klient nově zaplatí šest korun, zvýší se i cena za podání příkazu přes sběrný box z 20 na 34 korun.
Poštovní spořitelna sazebník měnila již v dubnu. Tehdy totiž představila nový osobní účet Era s jehož prezentací souvisel i přechod na tzv. pásmový sazebník.
Banky loni vybraly na poplatcích 36,4 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 36,1 miliardy korun. Loni tak v průměru každý měsíc lidé zaplatili bankám na poplatcích 3,04 miliardy korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist