Druhá největší španělská spořitelna Caja Madrid žádá o pomoc ve výši 3 miliard eur z 9 miliardového vládního záchranného fondu na podporu slučování spořitelen. S odkazem na firemní zdroje to uvedla v úterý agentura Reuters.
Ve Španělsku existovalo ještě před dvěma týdny 45 spořitelen. Pro španělský bankovní systém typické regionální spořitelny v období nemovitostního rozmachu trvajícího více jak deset let nasbíraly přes polovinu všech hypotečních úvěrů v zemi. Nyní se vláda a centrální banka snaží jejich problematické rozvahy naředit spojením s aktivy jiných spořitelen, aby tak přestály nebývalý růst platební neschopnosti nejen ve stavebnictví a slábnoucí poptávku po bankovním financování.
Malým spořitelnám hrozí bankroty
V březnu minulého roku španělská centrální banka převzala kontrolu nad spořitelnou Caja Castilla-La Mancha. Prvním letošním krokem na poli restrukturalizace rozdrobeného španělského finančního systému potom centrální banka provedla na konci dubna, když znárodnila církevní záložnu CajaSur, která se zmítala ve ztrátách a oznámila, že požaduje vlnu fúzí spořitelen, aby došlo k vylepšení jejich kapitálové a likviditní pozice. Pro snížení rizika bankrotů po dramatickém zhoršení kvality úvěrového portfolia španělského bankovního sektoru v důsledku zhoršení ekonomického klimatu španělská vláda vytvořila záchranný fond v objemu 9 miliard eur. O peníze z tohoto fondu se banky mohou hlásit až do 30. června
Minulý týden se objevila zpráva o spojení čtyř regionálních spořitelen: Cajastur, Caja de Ahorros del Mediterráneo, Caja Extremadura a Caja Cantabria.
Fitch snížil Španělsku rating
Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v pátek 28. května snížila hlavní rating Španělska na stupeň AA-plus, zatímco doposud měla pro závazky Španělského království nejvyšší možný rating AAA.
Za snížením ratingové známky o jeden stupeň je očekávání agentury, že španělská ekonomika kvůli úsporným opatřením poroste pomaleji, než Madrid předpokládá.
Španělská vláda na krok ratingové agentury uvedla, že i po snížení hlavního ratingu o jeden stupeň je Španělsko hodnoceno pořád ještě dobře. "Je ale třeba poznamenat, že u agentury Fitch máme pořád ještě velmi dobré hodnocení," řekla Soledad Núňezová ze španělského ministerstva financí. "Jejich rozhodnutí je nutné vnímat v širších souvislostech strukturálních změn, jimiž teď španělská ekonomika prochází," dodala.
Španělský parlament ve čtvrtek 27. května schválil úsporná opatření v objemu 15 miliard eur (asi 386,7 miliardy Kč), která mají snížit rozpočtový deficit.
Počítá se například se snížením platů státních zaměstnanců o pět i více procent a s výraznou redukcí veřejných investic. Úspory mají letos snížit rozpočtový deficit na 9,3 procenta hrubého domácího produktu a příští rok na šest procent. Loni se schodek vyšplhal na 11,2 procenta HDP.
Vláda chce reformu i proti vůli odborů
Španělská vláda chce schválit dlouho očekávanou reformu pracovního trhu do konce června, ať s ní budou odbory a podniková sféra souhlasit, či nikoliv. Uvedla to v pondělí španělská ministryně hospodářství Elena Salgadová. Šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn pak pochválil Španělsko za úsporná rozpočtová opatření.
Ministerstvo o víkendu oznámilo, že o týden posouvá konečný termín pro jednání španělské tripartity o reformě.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist