Největší domácí huť ArcelorMittal Ostrava (AMO) indického miliardáře Lakšmího Mittala se loni propadla do více než miliardové ztráty. Vyplývá to z údajů, které firma zveřejnila na svých internetových stránkách. Konsolidovaný výsledek hospodaření před zdaněním dosáhl ztráty 1,46 miliardy koun, přičemž přitom za 9 měsíců ke konci roku 2008 dosáhla zisku 7,9 miliardy korun.

Na hospodaření firmy se podepsala ekonomická krize, díky níž klesla výroba v Česku o více než čtvrtinu. Výkony Mittalu klesly o více než 40 procent na 25,1 miliardy korun z předloňských téměř 40,4 miliardy korun.

Podle údajů zveřejněných na stránkách asociace Hutnictví železa se tuzemské ocelářské firmy propadly do celkové ztráty 4,11 miliardy korun. "Podobně jako ve všech vyspělých zemích byl tento rok pro oceláře nejhorším rokem od r. 2000," uvedla asociace.

Boj s minoritáři

ArcelorMittal se také již na mimořádné valné hromadě 11. června zbavit minoritních akcionářů, kteří v AMO drží 3,57 procenta akcií. Minulý týden jim navrhla vytěsňovací cenu 4000 korun za jednu akcii, ti ale požadují cenu o 3000 korun vyšší.

Nyní jsou minoritáři opět rozhořčeni kvůli tomu, že jim představenstvo AMO neoznámilo svolání řádné valné hromady akcionářů AMO, což musí podle Psoty udělat ze zákona do konce května.

"Minoritní akcionáři jsou šokováni bezprecedentním porušováním a ignorováním základních právních předpisů České republiky ze strany statutárních orgánů AMO," prohlásil Psota, podle nějž je s nimi zacházeno jako už by byli vytěsněni.

Podle Psoty je "jediným důvodem tohoto protiprávního jednání" snaha zabránit jim v nahlédnutí do účetní uzávěrky společnosti. "To by mohlo ozřejmit důvody k zaúčtování některých položek, které měly za následek snížení hospodářského výsledku AMO v uplynulém účetním období," uvádí Psota.

AMO zveřejnil na svých inetrentových stránkách pouze rozvahu a výkaz zisku a ztráty bez jakéhokoliv komentáře. Podle Psoty z ní mimo jiné vyplývá, že "veškerý zisk ve výši 34 miliard korun, který společnost v minulosti vytvořila, se již dávno nachází na účtech mateřské společnosti."

Případné právní kroky Psota na dotaz iHNed.cz neupřesnil, pouze uvedl, že se poradí se svým právníkem a poté podnikne patřičné kroky.

Proudí finance z Ostravy k indické matce?

Mimořádná valná hromada AMO, svolaná na žádost ArcelorMittal Holdings AG, bude rovněž rozhodovat o jeho pětileté možnosti zastavit další vlastní akcie držené v ostravské huti (v rozsahu 4,141 milionu kusů). Loni v srpnu už byla schválena zástava prvního balíku akcií za pohledávky (v maximálním rozsahu 2,943 milionu kusů).

Už tehdy drobní akcionáři bouřlivě protestovali s tím, že jde pouze o fiktivní zástavu za úvěry podobnou vystavení nekrytého šeku. Podali kvůli tomu rovněž žalobu. Dlouhodobě pak protestují proti tomu, že ostravská huť nevyplácí dividendy. Podle Psoty si její zadlužený majoritní vlastník půjčuje z nerozděleného zisku AMO peníze pro další společnosti ve skupině. To ale vedení ostravské firmy odmítlo.

Na postup většinového akcionáře si minoritní akcionáři stěžovali například u českého premiéra, Evropské komise v Bruselu, newyorské burzy cenných papírů NYSE i americké komise pro cenné papíry SEC. V lednu vyhověl jedné z jejich žalob podaných na AMO ostravský krajský soud, když rozhodl o neplatnosti valné hromady, na níž firma loni nerozdělila zisk a nevyplatila dividendy. Největší tuzemská hutní společnost se proti rozhodnutí soudu odvolala.

Hospodaření huti prověřuje od loňského července protikorupční policie na základě trestních oznámení, která na AMO podala právě skupina malých akcionářů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist