04.06.2010 17:05 % 
ERSTE677.0 -9.37
KB3660 -0.81
NWR224 -5.49
ORCO146.71 -6.26

Po dočasném klidu ve finančním světě je tu opět stav nejvyšší nouze. Důvodem je Maďarsko, jehož nová vláda v pátek oznámila, že deficit veřejných financí tento rok bude místo očekávaných 3,8 procenta dvojnásobný.

Mluvčí premiéra Viktora Orbána Peter Szijjarto v pátek přiznal, že maďarská ekonomika je ve velmi špatné situaci, protože předchozí vláda manipulovala s čísly a lhala o skutečném stavu ekonomiky.

Tato zpráva se okamžitě silně odrazila na trzích. Velmi rychle reagovaly propadem akcie všech zemí střední Evropy, ale i kurz eura.

Bankovní sektor znovu padá

Šok zažíla i Praha. Akcie na pražské burze prudce padaly v čele s cennými papíry Erste Bank, které ztrátily skoro 10 procent. Index PX zakončil o 4,03 procenta níže na 1135,3 bodech.

Také akcie v Maďarsku klesaly, když index BUX ztrácel v průběhu odpoledne přes 7 procent a nakonec propadl "jen" o 3,34 procenta. Rakouská burza přišla o 3,22 procenta.

Společná evropská měna se k dolaru propadla po více než čtyřech letech znovu k 1,21 dolarů za euro a podle serveru Patria Online atakuje hranici 1,20 USD/EUR. To se projevilo i na české měně, která dočasně oslabila přes hranici 26 korun za euro a páteční obchody zakončila na 25,942 Kč/EUR, vůči dolaru pak na 21,513 Kč/USD. 

Nejvíce situací trpěly právě bankovní akcie těch finančních ústavů, které mají v Maďarsku silnou expozici. Kromě Erste Bank, s jejímiž akciemi se obchoduje i na burze v Praze, oslabila také další rakouská banka Raiffiesenbank. Česká burza padala nejvíce právě proto, že akcie Erste mají v pražském indexu PX velkou váhu.

K negativním zprávám z bankovního sektoru  také v pátek přispěla francouzská Société Générale. Její akcie spadly o více než šest procent po spekulacích, že banka má problémy v divizi finančních derivátů. Z vedení banky ale spekulace nechtěl nikdo komentovat.

Maďarsko se snažilo situaci klidnit

O špatném stavu maďarských financí  mluvil již ve čtvrtek Lájos Kosa, místopředseda vládnoucí strany Fidesz. „Šance, že Maďarsko neskončí jako krizí zmítané Řecko je malá. Cílem nové vlády proto nyní je zabránit tomu, aby země přestala zvládat splácet své finanční závazky,“ prohlásil.

Byl tak "prvním kamínkem" laviny, kterou v pátek rozpoutal mluvčí vlády. "Maďarsko se nyní snaží trhy uklidnit, ale zdá se, že to půjde těžko," uvedl server Patria Online s odvoláním na další agentury. Maďarský ministr financí Peter Oszko se poté snažil klidnit situaci. Uvedl, že země není "v žádném směru blízko bankrotu" a předchozí výroky vlády jsou pouze součástí krátkodobé politické taktiky.

Sdělení nové vlády je "důsledkem krátkodobé politické taktiky" a uvolnění fiskální politiky po volbách "by mohlo vyústit v paniku" mezi investory, řekl také Oszko. Narážel tak na prohlášení premiéra Orbána, který nastoupil do úřadu 29.května poté, co vyhrál volby i díky slibům snížit daně a stimulovat ekonomiku.

Neměl to takto říkat

Analytik České spořitelny Jan Jedlička k výroku Kosy pro Rádio Česko řekl:  „kdyby to řekl před dvěma měsíci, mnozí by to chápali jako legitimní slova opozičního lídra v předvolební kampani, který se chtěl vymezit vůči konkurenční socialistické straně. Nyní jde spíše o totální nezkušenost s tím, jak na podobná slova reagují finanční trhy“.

"Podobné poznámky mě překvapují," řekl agentuře Bloomberg Tim Ash z Royal Bank of Scotland s odkazem na prohlášení mluvčího maďarské vlády. "Je to opravdu směšné, pozoruhodné a zároveň nesmírně nebezpečné. Co tím vzkazují zahraničním investorům? Měli by se spíše snažit chránit investice".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist