Ratingová Agentura Fitch Ratings v pátek potvrdila rating ČR na A+, ale zlepšila výhled ze stabilního na pozitivní. Agentura to zdůvodnila očekávaným rychlejším snižováním rozpočtového deficitu, s nímž by měla přijít tvořící se koalice po volbách z minulého týdne.

Rating dlouhodobých českých devizových závazků je tak na úrovni A+ s pozitivním výhledem. Rating závazků v domácí měně zůstává na AA-.

"Je velmi pravděpodobné, že nedávné volby povedou k vytvoření koaliční vlády se silným mandátem pro rychlejší snižování rozpočtového deficitu, než Fitch nyní předpokládá," uvedl analytik Fitch David Heslam.

"Takový vývoj by posílil důvěru ve střednědobou udržitelnost státních financí České republiky... V příštích 18 až 24 měsících by to mohlo vést k tlaku na zlepšení ratingu, což se odráží v pozitivním výhledu," dodal.

Fitch Nečase potěšil

Současný lídr ODS Petr Nečas zlepšení výhledu ratingu přivítal. "Jednoznačně se ukazuje, že mezinárodní autority ocenily programy stran formující se středopravé koalice. Rychlost reakce dokládá, že v případě vítězství levice mohla přijít stejně rychlá reakce opačným směrem, což by nás mohlo přiblížit vážným problémům s financováním státního dluhu," podotknul.

Pozitivní výhled podle něj může mít reálné dopady na sestavování rozpočtu. "Lepší rating má totiž vliv na úrokové platby z našeho dluhu. Pozitivní signál může investory přesvědčit o stabilitě veřejných financí v Česku, což se projeví v tom, že nebudou požadovat tak vysokou rizikovou přirážku. Úroky z dluhopisů tedy mohou poklesnout," dodal Nečas.

Důvěryhodnost v úvěry České republiky podporuje makroekonomická odolnost země a flexibilita, která se opírá o věrohodnou měnovou politiku, robustní bankovní systém a mírnou úroveň státního dluhu na začátku světové recese, uvedla Fitch Ratings.

VIDEO: Podívejte se, co říká o ratingových agenturách komentátor Respektu Jan Macháček

Pro přehrávání video souborů potřebujete mít zapnutý JavaScript a nainstalovaný Flash Player.
 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru