Pondělí odpoledne volno na fotbal
Ve fotbalem posedlých zemích, jako je například Velká Británie, se některé společnosti dokonce mohou pokusit sledování zápasů v práci zakázat. Jiné fotbal povolí - a další se snaží přizpůsobit pracovní dobu tak, aby s fotbalem nekolidovala. V Paraguayi dal prezident Fernando Lugo státním zaměstnancům volno na pondělní odpoledne, aby mohli sledovat zápas svého týmu proti Itálii.
Ve Velké Británii ztráty produktivity spojené s šampionátem mohou dosáhnout téměř miliardy liber (asi 30,9 miliardy korun), uvádí průzkum, který provedl Chartered Management Institute. Téměř polovina všech zaměstnaných mužů a 21 procent žen má v úmyslu sledovat v pracovní době fotbal, pokud v té době poběží.
Asda, britská odbočka obchodního řetězce Wal-Mart, nabídla zaměstnancům možnost vybrat si "safari prázdniny" - neplacené volno trvající až dva týdny - pokud chtějí letět do JAR na mistrovství. Společnost také umožní zaměstnancům přehazovat si směny, vybírat prodloužené pauzy a požádat o dny volna na sledování zápasů v televizi.
V obchodech bude fotbal naladěný i na televizních přijímačích vystavených k prodeji, takže prodavači a další zaměstnanci budou moct alespoň po očku sledovat, jak se zápas vyvíjí.
"Věříme svým kolegům, že odvedou svou práci, i když přitom budou pošilhávat, jaké je skóre," řekla mluvčí řetězce, který ve Velké Británii zaměstnává 170.000 lidí v 376 obchodech.
Padla, hraje Anglie
Jonathan Grant, jenž v Londýně šéfuje týmu servisních techniků firmy PricewaterhouseCoopers (PwC), dovoluje zaměstnancům přijít a odejít dřív ve dnech, kdy Anglie odpoledne hraje zápas. Jeho zaměstnanci ale jsou tří různých národností, a tak se jim snaží upravit směny tak, aby nenastávaly "fotbalové třenice".
Američané nejsou ani zdaleka tak fanatičtí jako mnozí Britové. Ale fotbal si i v USA postupně získává pozornost. V roce 2006 sledovalo mistrovství světa ve Spojených státech celkem 78 milionů diváků; přičemž do tohoto počtu nejsou zahrnuti španělsky mluvící obyvatelé.
Už v pátek tak bylo znát, že někteří zaměstnanci v USA se plně nesoustředí na práci. Úvodní zápas Mexika s Jihoafrickou republikou připadl přesně na prostředek pracovního dopoledne na východním pobřeží USA a stal se nejsledovanějším zápasem televize ESPN, která přímé sportovní přenosy vysílá i prostřednictvím internetu; sledovat je ale mohou jen diváci v USA.
Američani nadšeně objevují fotbal
Oblíbený newyorský fotbalový bar Nevada Smiths byl v pátek dopoledne na zápas plný. "Bylo tu nabito," říká majitel Jack Keane. "Přišla spousta lidí z práce a většina z nich si poručila alkohol," dodává a křičí přitom, aby ho bylo slyšet přes hlučící fanoušky.
U některých Američanů, kteří fotbal vyměnili za práci, bylo znát víc nadšení než znalosti hry. Čtyři manažeři pobočky Sovereign Bank, kteří měli v pátek jednání a po něm se měli vrátit zpátky do kanceláře, namísto toho zapadli do hospody O'Lunney's Pub, aby se podívali na zápas Francie proti Uruguayi. Všimli si prý, že v USA panuje větší nadšení kolem letošního fotbalového šampionátu, a tak chtěli zjistit, o čem to vlastně je.
Jeden z nich - Justin Braithwaite - se na fotbalový zápas v baru díval vůbec poprvé. "V budoucnu se chci o fotbal zajímat víc," řekl pak třiatřicetiletý manažer. Fandí pochopitelně Spojeným státům, ale všichni čtyři dohromady si dokázali vzpomenout jen na jméno jediného hráče amerického týmu: středopolaře Landona Donovana.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist