Do Atén přijela delegace Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF), aby předběžně vyhodnotila, jak země plní podmínky, za kterých obdržela mezinárodní pomoc. Řecko se potýká s hlubokou dluhovou krizí a kvůli ztrátě důvěry mezi investory se ocitlo na pokraji státního bankrotu.

Delegace přijela v pondělí a zůstane v Řecku celý týden. Schůzky, která má v plánu, se budou konat na ministerstvu financí.

Řecko si u EU a MMF zajistilo finanční pomoc v astronomickém objemu asi 110 miliard eur (asi 2,8 bilionu Kč), i když na začátku se hovořilo jen asi o 30 miliardách eur. Pomoc je poskytována ve formě úvěrů, které mají nižší úrokovou sazbu, než jakou by si Řecko před jejím dojednáním bylo schopno zajistit na trhu.

První část úvěru Řecko dostalo v polovině května, jen pár hodin předtím, než mělo vyrovnat splatné závazky za zhruba 8,5 miliardy eur. Další peníze mají do Atén dorazit v září.

Řecko uvedlo, že za prvních pět měsíců letošního roku překročilo cíle, které si dohodlo pro snižování deficitů veřejných financí. Příjmy rozpočtu sice byly proti odhadům slabší, země ale více škrtala.

Investoři: Bankrot je neodvratný

Kolik investorů čeká, že země vyhlásí bankrot

Řecko - 73 procent

Portugalsko - 35 procent

Argentina - 31 procent

Španělsko - 26 procent

Irsko - 17 procent

Itálie - 15 procent

Řecko dostalo od Evropy 110miliardový záchranný balík, přesto si investoři myslí, že nebude své dluhy schopno splatit. Vyplývá to z průzkumu agentury Bloomberg mezi více než 1000 profesionálními investory z celého světa.

73 procent z nich čeká, že Řecko vyhlásí bankrot. Tomu odpovídá také ocenění akcií evropských bank, které Řecku půjčily. Podle analytiků totiž propadly cenné papíry těchto bank na hodnoty, které by měly mít za situace, že jim Řecko dluhy skutečně nesplatí.

Jde především o francouzské banky Crédit Agricole a Société Générale. Naopak šéf Deutsche Bank Josef Ackermann Řecku věří.

Neodvratnost bankrotu je podle Bloombergu jasná i z ocenení akcií evropských bank.  Ty se totiž propadly až na hodnoty, které by odpovídaly situaci, že Řecko bankám nesplatí své dluhopisy a banky o tyto investice přijdou.