Jak se sází na propad

Spekulace na pokles
Investor si půjčí cenné papíry. Ty vzápětí prodá. Potom, co jejich cena klesne, je na trhu koupí zpátky za nižší cenu. Cenné papíry vrátí. Vydělá rozdíl mezi cenou, za kterou prodával a za kterou kupoval zpět

Nahé spekulace na pokles
Průběh operace je stejný jako u běžné spekulace na pokles.
S výjimkou, že si investor cenné papíry nepůjčuje a prodává je, aniž by je vlastnil.

Komentáře

Orgány dohledu na finančním trhem v EU, tedy především centrální banky, by mohly v budoucnosti zakazovat nebo regulovat krátkodobé spekulace se státními dluhy či akciemi na finančních trzích. Vyplývá to z návrhu Evropské komise, která ho představila v pondělí.

Zákaz, který by nově mohly vydat kromě vlád dohledové orgány, by se měl týkat takzvaných "naked" operací, tedy případů, kdy investoři například spekulují na pokles některých akcií či dluhopisů, aniž by je sami vlastnili.

"Evropská komise věří, že postup směrem k větší harmonizaci v této oblasti zvýší odolnost a stabilitu finančních trhů v Evropské unii," uvedl eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier.

Regulační opatření by "byla dočasná a podléhala by koordinaci" s Evropským úřadem pro cenné papíry a trhy, uvedla v prohlášení komise. Vznik úřadu nedávno EU schválila.

Zákazy by mohly být použity v případě "nepříznivého vývoje, který by představoval vážnou hrozbu pro finanční stabilitu nebo narušení důvěry trhu," uvedl Brusel.

Komise tak vyslyšela dvě hlavní evropské ekonomiky - Německo a Francii. Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy toiž minulý týden poslali dopis právě EK, ve kterém ji vyzvali, aby urychleně zakročila proti finančním spekulantům.

Spekulace s akciemi největších bank a vládními dluhopisy v květnu zakázala německá vláda kvůli obavám před rozšířením dluhové krize, na níž se z velké části podle některých evropských politiků podílí právě finanční trhy a spekulanti.

Pokud by členské státy EU s podobnou myšlenkou souhlasily, Evropská komise vypracuje nejspíš do září podrobný legislativní návrh, který by kromě souhlasu ministrů financí musel získat souhlas Evropského parlamentu.

Zhoršují krizi

Spekulace na pokles akcií nebo státních dluhopisů fungují tak, že investor si nejprve cenný papíry půjčí, vzápětí ho prodá na trhu, a když jeho cena klesne, nakoupí ho levněji zpět. Poté, co ho vrátí, může si nechat rozdíl mezi kupní a prodejní cenou.

V případě takzvané nahé spekulace (naked) na pokles si investor cenné papíry vůbec nepůjčuje, ale rovnou je na burze prodává, i když je vůbec nevlastní.

Právě tyto operace, které často sázely na propad třeba řeckých státních dluhopisů, podle Němců i Francouzů zhoršily a nadále zhoršují současnou krizi.

Otázkou však je, jaký tato regulace bude mít na trhy skutečně vliv. Řada ekonomů totiž tvrdí, že spekulanti nemají takovou moc a s burzami hýbou hlavně konzervativní investoři, jako jsou penzijní fondy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist