Evropu čeká příští rok podle známého amerického finančníka George Sorose "téměř neodvratně" nová recese a poté roky stagnace. Příčinou dalšího ekonomického propadu bude nynější neadekvátní reakce evropských vlád na dluhovou krizi v eurozóně a vrozené vady eura, řekl Soros na úterním semináři v Londýně.

Chronické vady, které jsou zabudovány do eura od počátku, se nyní staly akutními a mají potenciál zničit celou Evropskou unii, varoval Soros. Za osudné slabiny evropské měny označil miliardář zejména neexistenci nápravného mechanismu a možnosti spořádaně opustit eurozónu.

Podivná evropská politika - vše nahrává Německu

Soros se pozastavuje zejména nad politikou, kterou vlády eurozóny reagovaly na fiskální potíže Řecka a některých dalších zemí, to znamená nad zahájením úspor a snižováním rozpočtových deficitů v nesprávné době.

Podle něj je na tom vidět, že Německo vnutilo celé Evropě svá vlastní kritéria a standardy, to znamená obchodní přebytek a vysokou míru úspor, které dobře slouží Německu, nikoli však už ostatní Evropě.

"Toto je skutečné nebezpečí současné situace - že vnucením fiskální disciplíny v úsilí o vyrovnané rozpočty v době nedostatečné poptávky a slabého bankovního systému se vlastně uvádí v chod klesající spirála," řekl Soros.

Německo na tom podle Sorose vydělá, protože pokles eura podpoří jeho exportní ekonomiku. "Německo bude vzkvétat, zatímco zbytek Evropy bude vtlačen do klesající spirály. Stagnace bude trvat řadu let a bude to možná ještě horší," řekl finančník. "Jinými slovy, myslím si, že recese je příští rok při současné politice téměř neodvratná," dodal.

Soros konstatoval, že politická vůle ke společné rozpočtové politice v Evropě chybí a že Evropa má při absenci pohybu vpřed tendenci sklouzávat zpět. "Krize eura by tak nakonec mohla zničit Evropskou unii," řekl.